Sladdlös borrskruvdragare




- Två växlar: högt varvtal för borrning, högt vridmoment för skruvdragning
- 13 mm metallsnabbchuck med enkel hylsa
- Automatisk spindellås för snabbt och enkelt byte av tillbehör
- 17 momentinställningslägen för noggrann skruvdragning + ett låsbart läge för borrning
- Variabel hastighet för lugn start och full kontroll hela tiden
- LED-indikator för framåt/bakåt gör att du snabbt ser i vilken riktning du arbetar
- LED-lampa som gör det lättare att se arbetsstycket och underlättar arbete i utrymmen med dålig belysning
- Litiumjonteknik: ingen minneseffekt, ingen självurladdning och alltid redo för användning
- Ergonomisk design och mjukt grepp för optimal komfort och kontroll
- Bältesklämma som gör det enklare att bära med sig verktyget
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden

ACTIVCELL™
Vår intelligenta ACTIVCELL™-teknik övervakar kontinuerligt batteriets spänning, temperatur och ström och överför denna information till verktyget i realtid.
Upptäck ACTIVCELL™

PWRCORE 20™ ALLVARLIG KRAFT OCH PRESTANDA.
PWRCORE 20™ är det perfekta valet för större projekt. Den seriösa kraften och prestandan gör att du kan slutföra varje uppgift med lätthet.
Produktbeskrivning
Sladdlös borrmaskin med två växlar och litiumjonbatteri
”20V Max” (18 V) SKIL 3010 sladdlös borrmaskin uppfyller alla dina gör-det-själv-behov för de tuffaste skruvdragarjobben och för borrning i trä och metall. Den har två växlar som du kan använda antingen till snabb borrning eller krävande skruvdragning. 17+1-vridmomentsinställningarna säkerställer precisa resultat med 17 inställningar för skruvdragning och ytterligare en inställning för borrning. Du kan enkelt byta tillbehör, tack vare 13mm-snabbchucken i metall med en hylsa och automatiskt spindellås. Kort sagt, detta mångsidiga verktyg ger dig allt du behöver: pålitlig litiumjonbatteriteknik, variabel hastighet för full kontroll och en LED-lampa som ger god sikt vid arbetet. Dessutom har detta verktyg en smidig LED-indikator för framåt/bakåt som gör att du med en gång ser i vilken riktning du arbetar. Sist men inte minst ger verktygets ergonomiska design och mjuka grepp extra arbetskomfort. SKIL 3010 CA levereras med en dubbeländad skruvdragarbit och en bältesklämma. Batteriet ingår inte.
”PWRCORE 20™”: Branschledande batteriteknik som kan driva alla SKIL ”20V Max”-verktyg
Systemet ”PWRCORE 20™” består av branschledande, avancerad batteri- och laddarteknik, samt innovativa funktioner som du inte hittar någon annanstans – till exempel vår patenterade batterikylningsteknik ”KEEPCOOL™” som förlänger drifttiden med upp till 25% och fördubblar batteriets livslängd. Samtidigt säkerställer den patenterade ”ACTIVCELL™”-tekniken maximala prestanda och optimalt batteriskydd. ”PWRCORE 20™”-batterierna och -laddarna är 100% kompatibla och utbytbara med samtliga SKIL ”PWRCORE 20™”-elverktyg och trädgårdsredskap för mesta möjliga flexibilitet.
Specifikationer
| Performance Level | HÖG PRESTANDA |
|---|---|
| Strömkälla | Batteridriven |
| Skruvkapacitet | 8 mm |
| Skruvkapacitet | 13 mm |
| Borrningskapacitet i stål | 13 mm |
| Borrningskapacitet i trä | 40 mm |
| Två mekaniska hastigheter | Ja |
| Max. vridmoment för hårt skruvförband | 50 Nm |
| Battericeller | Litiumjon |
| Nettovikt exkl. batteri | 1 kg |
| EAN | 8719643000880 |
| Order Number | DD1E3010CA |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Borstlös | Nej |
| Varvtalsreglage | Ja |
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| LED-lampa | Ja |
| Ljudtryck | < 70 dB |
| Osäkerhet bullernivå (K) | 3 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Vibrationsnivå | < 2.5 m/s² |
Förpackningen innehåller
- SKIL 3010 trådlös skruvdragare
- Dubbelsidig skruvdragarbit
- Bältesklämma
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg







































