Vinkelslip

Begränsat lager.
- Kraftfull motor 850 W för perfekta resultat i skärning, slipning och rostborttagning
- Sidohandtag med VRS+ – ett unikt och överlägset vibrationsreduceringssystem
- Paddelbrytare för optimal kontroll – kräver liten kraft vid användning och verktyget stängs av när man släpper den
- Handtaget med tre lägen erbjuder ett optimalt grepp vid alla användningar
- Säkerhetsskydd med Clic -system, kan ställas in för alla arbetssituationer på några sekunder
- Dammtäta kullager för lång livslängd och spiralskurna drev för kraft och låg ljudnivå
- Slankt och robust växelhus i metall gör det lätt att komma åt även i trånga utrymmen
- Spindellås för enkelt tillbehörsbyte
- Över 100 år av pålitlig SKIL-kvalitet
- Betygsatt med 4,7/5 stjärnor av fler än 500 kunder
- Beställd före 17:00 = skickas idag
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Produktbeskrivning
Kraftfull vinkelslip med unikt vibrationsreduceringssystem (”VRS+”)
SKIL 9132 är en kraftfull vinkelslip som är kompatibel med skivor på 125 mm. Tack vare 850 W-motorn uppnår verktyget bästa resultat vid kapning, slipning och rostborttagning. SKILs ”VRS+” är en fantastisk innovation. Jämfört med traditionella system är det ett överlägset vibrationsreduceringssystem. I sidohandtaget på denna vinkelslip finns en inbyggd motvikt som kan röra sig i alla riktningar. Denna så kallade dynamiska dämpare reducerar vibrationerna betydligt. Och beroende på uppgiften, kan du enkelt justera sidohandtaget i tre bekväma lägen. Den här vinkelslipen har en praktisk paddelbrytare som ger optimal kontroll. Den kräver extremt låg kraft, och verktyget stängs av omedelbart så fort du släpper brytaren. Med ”Clic”-systemet kan du enkelt justera skyddet utan nyckel, så att du kan avleda gnistor i önskad riktning. Verktyget har dammtäta kullager och spiralskurna drev som säkerställer ett högre vridmoment, längre livslängd och lägre ljudnivå under arbetet. Den tunna och slitstarka metall växelhus gör att du kan hantera denna vinkelslip med lätthet, även vid arbete i trånga utrymmen. Det är enkelt att byta eller ersätta skivor tack vare det praktiska spindellåssystemet. SKIL 9132 GA levereras i en robust förvaringsväska med tre slipskivor.
Specifikationer
| Performance Level | HÖG PRESTANDA |
|---|---|
| Strömkälla | Eluttag (sladd) |
| Pluggtyp | Type C 2 Pin EU CEE 7/17 (Round) |
| Ingång | 850 W |
| Max. Ø skiva | 125 mm |
| Slimmat bakre handtag | Nej |
| EAN | 8719643002860 |
| Order Number | AG1E9132GA |
| Ø centrumhål | 22 mm |
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| Ljudtryck | 87 dB |
| Ljudeffekt | 98 dB |
| Osäkerhet (K) | 3 dB |
| Vibrationsnivå (ytslipning) | 7.7 m/s² |
Förpackningen innehåller
- SKIL 9132 vinkelslip
- Förvaringsväska
- Slipskivor (3 st.)
- Skydd
- Sidohandtag med ”VRS+”
- Tillbehörsnyckel
- Sats flänsbrickor
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg



































