Vinkelslip

- Kraftfull motor 850 W för perfekta resultat i skärning, slipning och rostborttagning
- Paddelbrytare för optimal kontroll – kräver liten kraft vid användning och verktyget stängs av när man släpper den
- Handtaget med tre lägen erbjuder ett optimalt grepp vid alla användningar
- Säkerhetsskydd med ”Clic”-system, kan ställas in för alla arbetssituationer på några sekunder
- Inbyggd nyckelförvaring i sidohandtaget
- Dammtäta kullager för lång livslängd och spiralskurna drev för kraft och låg ljudnivå
- Slankt och robust växelhus i metall gör det lätt att komma åt även i trånga utrymmen
- Spindellås för enkelt tillbehörsbyte
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Produktbeskrivning
Kraftfull vinkelslip med paddelbrytare för optimal kontroll
SKIL 9132 är en kraftfull vinkelslip som är kompatibel med skivor på 125 mm. Tack vare 850W-motorn uppnår verktyget bästa resultat vid kapning, slipning och rostborttagning. Den här vinkelslipen har en praktisk paddelbrytare som ger optimal kontroll. Den kräver extremt låg kraft, och verktyget stängs av omedelbart så fort du släpper brytaren. Med ”Clic”-systemet kan du enkelt justera skyddet utan nyckel, så att du kan avleda gnistor i önskad riktning. Tack vare den inbyggda nyckelförvaringen i sidohandtaget finns alltid en nyckel för tillbehörsbyte nära till hands. Och beroende på uppgiften, kan du enkelt justera sidohandtaget i tre bekväma lägen. Verktyget har dammtäta kullager och spiralskurna drev som säkerställer ett högre vridmoment, längre livslängd och lägre ljudnivå under arbetet. Den tunna och slitstarka metall växelhus gör att du kan hantera denna vinkelslip med lätthet, även vid arbete i trånga utrymmen. Det är enkelt att byta eller ersätta skivor tack vare det praktiska spindellåssystemet.
Specifikationer
| Performance Level | HÖG PRESTANDA |
|---|---|
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/17 (Round) |
| Ingång | 850 W |
| Max. Ø skiva | 125 mm |
| Strömkälla | Eluttag (sladd) |
| Slimmat bakre handtag | Nej |
| EAN | 8719643000415 |
| Order Number | AG1E9132AA |
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| Ljudtryck | 87 dB |
| Ljudeffekt | 98 dB |
| Osäkerhet (K) | 3 dB |
| Vibrationsnivå (ytslipning) | 7.7 m/s² |
Förpackningen innehåller
- SKIL 9132 vinkelslip
- Skydd
- Sidohandtag
- Tillbehörsnyckel
- Sats flänsbrickor
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg

































