Batteridriven kolborstfri häcksax

Begränsat lager.



- Digital kolborstfri motor: 50 % mer effekt¹, 45 % snabbare¹ och 10 gånger längre livstid
- Laserslipade diamantblad ger utmärkt kapningskvalitet
- Kapar tjocka grenar upp till 20 mm
- Dubbelverkande blad av härdat stål för snyggt resultat och vibrationsreducering
- Bladskydd som skyddar vid arbete längs med väggar och gångar
- ”Easy Storage”-design för platsbesparande och välordnad förvaring av redskap
- Över 100 år av pålitlig SKIL-kvalitet
- Betygsatt med 4,7/5 stjärnor av fler än 500 kunder
- Beställd före 17:00 = skickas idag
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden

Digitala borstlösa motorer
Den senaste, toppavancerade tekniken är inbyggd i själva DNA:t i varje SKIL-verktyg. Våra komptakta digitala borstlösa motorer ger mer effekt och högre verkningsgrad och har längre livslängd än jämförbara borstförsedda motorer.
Upptäck Digitala borstlösa motorerEnkel förvaring
Oreda ger sämre prestanda – därför är alla våra trädgårdsredskap utformade med en utrymmessparande Easy Storage-lösning.
Upptäck Enkel förvaring


PWRCORE 20™ ALLVARLIG KRAFT OCH PRESTANDA.
PWRCORE 20™ är det perfekta valet för större projekt. Den seriösa kraften och prestandan gör att du kan slutföra varje uppgift med lätthet.
Produktbeskrivning
Kolborstfri batteridriven 45 cm häcksax för enkel trimning
”20V Max” (18 V) SKIL 0438 är en batteridriven häcksax för klippning av häckar och buskage. Den ingår i den kolborstfria SKIL-serien och ger oöverträffat mycket valuta för pengarna. Vår kolborstfria motor är snabbare och starkare och håller 10 gånger längre än en konventionell borstmotor. Med sitt laserskurna och diamantslipade 45 cm-blad ger den här häcksaxen enastående klippkvalitet. Kapning av tjocka grenar är inget problem tack vare 20 mm bladavstånd och, sans-säkerställs med de dubbelverkande härdade stålbladen. Du kan även klippa längs väggar eller nära marken tack vare bladspetsskyddet. Detta förhindrar skador på bladspetsen om den batteridrivna häcksaxen kommer emot en hård yta. Tack vare SKILs exklusiva EASY STORAGE-design tar det här redskapet upp minimalt förvaringsutrymme efter användningen. SKIL 0438 CA levereras med ett bladskydd och en EASY STORAGE-krok. Batteri och laddare ingår inte.
PWRCORE 20™: Branschledande batteriteknik som kan driva alla SKIL ”20V Max”-verktyg
Systemet PWRCORE 20™ består av branschledande, avancerad batteri- och laddarteknik, samt innovativa funktioner som du inte hittar någon annanstans – till exempel vår patenterade batterikylningsteknik KEEPCOOL™ som förlänger drifttiden med upp till 25% och fördubblar batteriets livslängd. Samtidigt säkerställer den patenterade ACTIVCELL™-tekniken maximala prestanda och optimalt batteriskydd. PWRCORE 20™-batterierna och -laddarna är 100% kompatibla och utbytbara med samtliga SKIL PWRCORE 20™-elverktyg och trädgårdsredskap för mesta möjliga flexibilitet.
Specifikationer
| Performance Level | HÖG PRESTANDA |
|---|---|
| Max. skärkapacitet | 20 mm |
| Bladlängd | 45 cm |
| Strömkälla | Batteridriven |
| Typ av motor | Kolborstfri |
| Bladlängd | 45 |
| Tool Weight (kg) | 1.88 |
| Batterikapacitet | 3000 A·h |
| Max. laddningsström | 220-240V/50-60Hz A |
| Nettovikt inkl. batteri | 2.5 kg |
| Nettovikt exkl. batteri | 1.88 kg |
| Laddningsström | 90 A |
| Battericeller | Litiumjon |
| Spänning | 20 V |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Warranty | 5 års verktygsgaranti för hemmabruk, 1 års verktygsgaranti för professionellt bruk |
| EAN | 4894863202192 |
| Order Number | GH1E0438CA |
| Ljudtryck | 79 dB |
| Osäkerhet bullernivå (K) | 2.5 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Vibrationsnivå | 2.1 m/s² |
| Ljudeffekt | 90 dB |
| Osäkerhet (K) | 3 dB |
| Kategori Typ | Utomhuskraftsutrustning |
Förpackningen innehåller
- SKIL 0428 batteridriven häcksax
- Bladskydd
- Krok för enkel förvaring
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg
































