Sladdlös borrskruvdragare

- 18 V ger tillräcklig effekt
- Två mekaniska hastighetslägen: högt varvtal för borrning, högt vridmoment för skruvdragning
- Variabel hastighet för lugn start och full kontroll hela tiden
- Elektronisk broms förhindrar att skruvar dras åt för mycket och ger ett snabbare och effektivare arbete
- Snabbchuck med dubbla hylsor 10 mm för snabbt och enkelt byte av insatsverktyg
- Lampa som gör det lättare att se arbetsstycket och ger en bekvämare arbetsbelysning i utrymmen med dålig belysning
- Variabel momentinställning ("VariTorque") med 20 positioner för en noggrann skruvdragning och ett låsbart läge för borrning
- Kompakt väska för enkel förvaring, inklusive 12-bitars tillbehör och magnetisk bithållare
- Mjukt grepp och ergonomisk handtagsstorlek ger bästa komfort och ergonomi
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
Produktbeskrivning
Kraftfull sladdlös borrmaskin med två mekaniska hastigheter
SKIL 1005 sladdlös borrmaskin på 18 V uppfyller alla dina behov för avancerade gör-det-själv-uppgifter för borrning i trä och metall och för tuffa skruvdragningsuppgifter. De två mekaniska hastigheterna ger dig mångsidighet och kontroll över jobbet. Denna skruvdragare är utrustad med variabel hastighet, för en mild start och för att förhindra skador på arbetsstycke genom oavsiktliga effekter som skruvar drivs alltför djupt. Den elektroniska bromsen förhindrar överdragning av skruvar och möjliggör ett snabbare, mer effektivt arbete. En snabbchuck möjliggör snabbt och enkelt tillbehörsbyte. God sikt av ditt arbete garanteras av LED Spotlight. SKIL 1005 levereras i en tålig väska med ett batteri, en sats med 12 bits i hög kvalitet och en magnetisk bithållare.
Specifikationer
| Performance Level | TILLFÖRLITLIG PRESTANDA |
|---|---|
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Skruvkapacitet | 8 mm |
| Skruvkapacitet | 10 mm |
| Borrningskapacitet i stål | 10 mm |
| Borrningskapacitet i trä | 28 mm |
| Två mekaniska hastigheter | Ja |
| Max. vridmoment för hårt skruvförband | 36 Nm |
| Batterikapacitet | 1.5 Ah |
| Nettovikt inkl. batteri | 1.7 kg |
| EAN | 8710364076116 |
| Order Number | F0151005AM |
| Borstlös | Nej |
| Varvtalsreglage | Ja |
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| LED-lampa | Ja |
| Ljudtryck | <70 dB |
| Osäkerhet bullernivå (K) | 3 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Vibrationsnivå (borrning i metItem attribute) | <2.5 m/s² |
| Vibrationsnivå (skruvdragning) | <2.5 m/s² |
| Laddningstid | 8 h |
Förpackningen innehåller
- SKIL 1005 trådlös skruvdragare
- Kompakt bärväska
- Tillbehörssats (13 delar)
- 1 st. 18 V 1,5 Ah NiMH-batterier
- AC/DC adapter
- Batterihållare
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg

































