Sladdlös ”Brushless”-tigersåg


- ”Keep Cool™”-teknologi som ger batteriet 25 % längre batteritid och fördubblar livslängden
- Borstlös motor: snabbare, starkare och hållbarare
- Perfekt för olika typer av arbete som kapning av rör, bjälkar och grenar
- Kompakt lättviktsutförande för bekväm kapning, också i trånga utrymmen
- Varvtalsreglering för optimala sågningsresultat i olika material
- Snabbt och lätt bladbyte med verktygslöst ”Clic”-system
- Motvikt för låga vibrationer (”VRS”)
- Elektrisk broms gör att du kan arbeta bekvämare och snabbare
- LED-lampa som gör det lättare att se arbetsstycket och underlättar arbete i utrymmen med dålig belysning
- Mjukt grepp för bättre och bekvämare grepp
- Litiumjonteknik: Ingen minneseffekt, ingen självurladdning – alltid redo att användas
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Genomföranden

KEEPCOOL™
Vår patenterade 'KEEPCOOL™'-teknik förhindrar att batterier överhettas och förbättrar batteriprestanda.
Upptäck KEEPCOOL™

PWRCORE 12™ HÖG EFFEKT. KOMPAKT UTFORMNING.
PWRCORE 12™ ger hög effekt med låg vikt, perfekt för arbete ovanför huvudhöjd eller i trånga utrymmen. Upplev själv hur lätta de är att hantera.
Produktbeskrivning
Kompakt borstlös sladdlös tigersåg för praktiskt sågning
SKIL 2481 på 12V är en borstlös sladdlös tigersåg med variabel hastighet för optimala resultat i flera olika material. Det är ett perfekt verktyg för olika typer av arbete som kapning av rör, bjälkar och grenar. Den har ett kompakt lättviktsutförande för bekväm kapning, också i trånga utrymmen. Den borstfria motorn är snabbare, starkare och håller 10 gånger så länge som en motsvarande borstmotor. Tack vare LED-lampan kan du se ordentligt vad du håller på med. Bladbyte har aldrig varit enklare tack vare ”Clic”-systemet, som inte kräver några speciella verktyg eller nycklar. Av bekvämlighetsskäl begränsas vibrationerna tack vare den balanserade huvudväxeln. Sist men inte minst ser verktygets mjuka grepp till att du kan arbeta i komfort. SKIL 2481 DA levereras i en väska med ett ”Keep Cool™”-batteri på 12V, 2,0Ah, en snabbladdare, ett sågblad för trä och ett sågblad för metall.
Längre batteritid och livslängd
Verktyget ingår i ”PWRCore 12™”-systemet från SKIL. Med de kompakta 12-volts litiumjonbatterierna får du optimal flexibilitet, eftersom ”PWRCore 12™”-batterierna kan driva alla 12-volts ”PWRCore”-verktyg. ”PWRCore 12™”-verktygen finns tillgängliga med eller utan batterier, vilket ger dig valmöjligheten att lägga till fler verktyg i din samling utan att du dessutom måste köpa nya batterier och laddare. Detta batteri innehåller även ”Keep Cool™”-teknologi, vår coolaste innovation hittills. ”Keep Cool™” kyler battericellerna för att förhindra att de överhettas, vilket ökar batteritiden med 25% och fördubblar livslängden!
Specifikationer
| Performance Level | HÖG PRESTANDA |
|---|---|
| Batterikapacitet | 2.0 Ah |
| Spänning | 12 V |
| Laddningsström | 2.4 A |
| Nettovikt exkl. batteri | 1.5 kg |
| Nettovikt inkl. batteri | 1.8 kg |
| Strömkälla | Batteridriven |
| Sågkapacitet i trä | 100 mm |
| Slaglängd | 19 mm |
| Sågkapacitet i aluminium | 20 mm |
| Sågkapacitet i metall | 16 mm |
| Sågkapacitet i metallrör | 60 mm |
| Power Platform | PWRCORE12 |
| Borstlös | Ja |
| Warranty | 5 års verktygsgaranti för hemmabruk, 1 års verktygsgaranti för professionellt bruk |
| EAN | 8719643005090 |
| Ljudtryck | 82 dB |
| Osäkerhet bullernivå (K) | 5 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Ljudeffekt | 93 dB |
| Vibrationsnivå (sågning i spånskiva) | 4.89 m/s² |
| Vibrationsnivå (sågning i träbalkar) | 6.78 m/s² |
| Laddningstid | 1 h |
Förpackningen innehåller
- SKIL 2481 borstlös, sladdlös tigersåg
- Litiumjonbatteri 2700 AA 12 V 2,0 Ah med ”Keep Cool™” (1 st.)
- Laddare (2730 AA)
- Bärväska
- Sågblad (trä)
- Sågblad (metall)
- Bruksanvisning

































