Figursåg

- TURBO-sågläge (pendel) tillåter växling mellan normalt och snabbt sågningsvarvtal
- Steglös hastighetsinställning för högprecisionskapning i olika material
- För figursågsblad med T- och U-fäste
- Kabelklämma för smidig kabelförvaring
- Renblåsning håller såglinjen ren och lätt att följa
- Dammutsug som passar de flesta vanliga dammsugare
- Bekväm, stor strömbrytare med låsknapp för kontinuerligt arbete
- Mjukt grepp för bättre och bekvämare grepp
- Ställbar fot för snedsågning med 15°, 30° eller 45° vinkel
- Aluminiumfot för optimal stabilitet
- Inbyggd nyckelförvaring
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Produktbeskrivning
Kraftfull, mångsidig figursåg för snabb och exakt sågning
SKIL 4381 figursåg är mycket kraftfull och praktiskt, med dess 500 W motor och "Turbo" och "Exact" läge. Detta säkerställer en optimal kontroll för exakta sågningsresultat, och tillåter sågning i full fart. Med funktionen med variabel hastighet kan du få optimala resultat på olika material. Denna figursåg har en maximal sågkapacitet på 75 mm i trä, vilket är mycket för plankor, bjälkar osv. Under sågningen, stöds du av praktiska funktioner som en dammfläkt för att kunna se arbetet ordentligt. Dammsugaranslutningen garanterar en renare arbetsmiljö och kabelklämman är mycket bekväm för att förvara nätsladden. Figursågen levereras i en robust ask med 3 sågblad.
Turbo och "Exakt" läge
Olika sågningsuppgifter kräver olika verktygsfunktioner: SKIL 4381 "Turbo"-läge är idealiskt för sågning i full fart för att göra grova sågningar, och dess "Exakt" läge möjliggör noggrann sågning som i kurvor. Det här verktygets variabla hastighetsfunktion säkerställer exakta nedskärningar i olika material. Du kan justera sågningsvarvtalet med visarhjulet för optimala resultat.
Hög prestanda
Denna figursåg har en sågkapacitet på 75 mm och en stor slaglängd på 20 mm. Detta innebär snabb bearbetning i alla de vanligaste gör-det-själv-materialen. Den mycket robust konstruktionen av SKIL 4381 gör den idealisk för många olika sågningsjobb.
Stor flexibilitet
Figursågen är mycket mångsidig: den är perfekt för att göra både raka och böjda utskärningar. Den kan användas för laminatgolv, styrelser, balkar, rör etc. Detta verktyg är kompatibelt med alla standard figursågar som är allmänt tillgängliga (både T- och U-formade). Den justerbara bottenplattan medger snedsågning på upp till 45°. Den praktiska dammblåsaren - som kan stängas av för användning med en dammsugare - ger en tydlig bild av arbetsstycket genom att blåsa bort damm nära såglinjen. För en renare arbetsmiljö, passar den integrerade dammsugaranslutningen de flesta dammsugare av standardstorlek.
Bekväma funktioner för en ökad arbetskomfort
Figursågen har en kabelklämma för att bekvämt förvara nätsladden. Det mjuka handgreppet reducerar vibrationer för extra bekvämlighet. SKIL 4381 figursåg har en bekväm stor brytare med en låsknapp så att du inte behöver hålla knappen nedtryckt vid en kontinuerligt användning. Tack vare den integrerade nyckelförvaringen är nyckeln alltid till hands.
Specifikationer
| Performance Level | TILLFÖRLITLIG PRESTANDA |
|---|---|
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Slaglängd | 20 mm |
| Sågkapacitet i metall | 4 mm |
| Sågkapacitet i aluminium | 12 mm |
| Strömkälla | Eluttag (sladd) |
| Sågkapacitet i trä | 75 mm |
| Ingång | 500 W |
| Varvtalsreglage | Ja |
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| EAN | 8710364063154 |
| Order Number | F0154381AD |
| Ljudtryck | 96 dB |
| Osäkerhet bullernivå (K) | 3 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Ljudeffekt | 107 dB |
| Vibrationsnivå (sågning i metItem attribute) | 3.0 m/s² |
| Vibrationsnivå (sågning i trä) | 5.6 m/s² |
Förpackningen innehåller
- Insexnyckel
- Tre figursågblad
- Plastväska
Tillgängliga dokument för detta verktyg
































