Figursåg

- 800 W ger tillräcklig effekt
- Clic för verktygslöst bladbyte
- Laser som guide vid sågning av rak linje
- Mjukt, optimalt grepp
- Välj variabel hastighet för kontroll vid ett antal olika uppgifter
- Roterande rörelse för alla typer av användning: från kurvor/fin finish till rakt fram i hög hastighet
- Mycket tålig fotplatta i aluminium
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Produktbeskrivning
Mycket kraftfull figursåg för böjda och raka sågningar
SKIL 1061 kontursåg säkerställer snabb och exakt sågning tack vare sin motor på 800 W med höga prestanda och fyra varvtalsinställningar. Med variabel hastighetsfunktion kan du ställa in önskad hastighet för optimalt resultat. Det verktygslösa "Clic"-systemet gör att du lätt kan byta blad utan verktyg. Denna kontursåg har en maximal sågkapacitet på 100 mm i trä, vilket är mer än tillräckligt för plankor, bjälkar osv. SKIL 1061 är utrustad med en laser med vilken du kan styra kontursågen utmed den önskade såglinjen. Den justerbara bottenplattan medger snedsågning upp till 45°. Det mjuka greppet reducerar vibrationer och ger extra arbetskomfort. För en renare arbetsmiljö, passar den integrerade dammsugaranslutningen de flesta dammsugare av standardstorlek. SKIL 1061 figursåg är utrustad med ett figursågblad för mjukt trä, ett blad för hårt trä och ett blad för kurvig sågning i trä.
Specifikationer
| Performance Level | TILLFÖRLITLIG PRESTANDA |
|---|---|
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/17 (Round) |
| Sågkapacitet i metall | 4 mm |
| Sågkapacitet i aluminium | 10 mm |
| Strömkälla | Eluttag (sladd) |
| Sågkapacitet i trä | 100 mm |
| Ingång | 800 W |
| Varvtalsreglage | Ja |
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| EAN | 8710364078899 |
| Order Number | F0151061AG |
| Ljudtryck | 88 dB |
| Osäkerhet bullernivå (K) | 3 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Ljudeffekt | 99 dB |
| Vibrationsnivå (sågning i metItem attribute) | 11.4 m/s² |
| Vibrationsnivå (sågning i trä) | 6.7 m/s² |
Förpackningen innehåller
- SKIL 1061 sticksåg
- Sågblad (fint, trä)
- Sågblad (medium, trä)
- Sågblad (kurvsågning, trä)
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg

































