Cirkelsåg

- Kraftfull motor för noggrann och snabb sågning upp till 63 mm djupt vid 90°
- Utfällbar såglinjemarkering gör det lätt att följa såglinjen exakt
- Renblåsning håller såglinjen ren och lätt att följa
- Lager med dammskydd för extra hållbarhet
- Ergonomiska handtag och mjukt grepp för optimal komfort och kontroll
- Passar geringssågning upp till 52°
- Spindellås möjliggör enkelt bladbyte
- Adapter för anslutning till dammsugare medföljer
- Säkerhetsströmbrytare förhindrar ofrivillig start
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
Produktbeskrivning
Noggrann och bekväm sågning
Cirkelsågen SKIL 5820 har en kraftfull motor på 1250W för exakt och snabb sågning till ett djup upp till 63mm, vilket är idealiskt för de material du arbetar i hemma, som plankor och bjälkar. Den justerbara fotplattan medger geringssågning upp till 52°. Utfällbar såglinjemarkering gör det lätt att följa såglinjen exakt. För en renare arbetsmiljö, passar dammsugaradaptern de flesta dammsugare av standardstorlek. Andra praktiska funktioner inkluderar dammblåsaren som håller arbetsstycket väl synligt, och spindellåset för enkelt bladbyte. För att ge hållbarhet är denna cirkelsåg utrustad med slutna kullager. Slutna kullager skyddar sågen mot damm och förlänger sågens livslängd. Dessutom har cirkelsågen ergonomiska handtag med mjukt grepp för optimal kontroll och arbetskomfort. SKIL 5820 AA levereras med ett sågblad med 18 tänder med hårdmetallspets, ett sidoanslag och dammsugaradapter.
Specifikationer
| Performance Level | HÖG PRESTANDA |
|---|---|
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/17 (Round) |
| Ingång | 1250 W |
| Sågkapacitet vid 45° | 46 mm |
| Sågkapacitet vid 90° | 63 mm |
| Sågblad Ø | 184 mm |
| Strömkälla | Eluttag (sladd) |
| EAN | 8719643002532 |
| Order Number | SW1E5820AA |
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| Ljudtryck | 97 dB |
| Ljudeffekt | 108 dB |
| Osäkerhet (K) | 3 dB |
| Vibrationsnivå (sågning i metItem attribute) | 2.8 m/s² |
| Vibrationsnivå (sågning i trä) | 4.0 m/s² |
Förpackningen innehåller
- SKIL 5820 cirkelsåg
- Sågblad med hårdmetallspets (18 tänder, Ø 184 mm, trä)
- Sidoanslag
- Dammsugaradapter
- Nyckel
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg

































