Batteridriven kolborstfri cirkelsåg

I lager



- Batteridriven kolbortsfri motor: Mer kraft, mer effektivitet och 10 gånger längre livslängd
- En projicerad skugglinje under klingan visar exakt var snittet kommer att göras
- Stort maxsågdjup på 57 mm i 90° och 41 mm i 45°
- Hållbar 1,4 m aluminiumstyrskena (2 x 70 cm), för exakt kapning i 90° och 45°
- LED-lampan lyser upp kapningsområdet så att du får en bättre överblick över arbetsstycket
- Lager med dammskydd för extra hållbarhet
- Spindellås för enkelt bladbyte
- Renblåsning håller såglinjen ren och lätt att följa
- Elektrisk broms gör att du kan arbeta bekvämare och snabbare
- Inbyggd nyckelförvaring
- Litiumjonteknik: ingen minneseffekt, ingen självurladdning och alltid redo för användning
- Över 100 år av pålitlig SKIL-kvalitet
- Betygsatt med 4,7/5 stjärnor av fler än 500 kunder
- Beställd före 17:00 = skickas idag
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden

Digitala borstlösa motorer
Den senaste, toppavancerade tekniken är inbyggd i själva DNA:t i varje SKIL-verktyg. Våra komptakta digitala borstlösa motorer ger mer effekt och högre verkningsgrad och har längre livslängd än jämförbara borstförsedda motorer.
Upptäck Digitala borstlösa motorerKEEPCOOL™
Vår patenterade 'KEEPCOOL™'-teknik förhindrar att batterier överhettas och förbättrar batteriprestanda.
Upptäck KEEPCOOL™

ACTIVCELL™
Vår intelligenta ACTIVCELL™-teknik övervakar kontinuerligt batteriets spänning, temperatur och ström och överför denna information till verktyget i realtid.
Upptäck ACTIVCELL™

PWRCORE 20™ ALLVARLIG KRAFT OCH PRESTANDA.
PWRCORE 20™ är det perfekta valet för större projekt. Den seriösa kraften och prestandan gör att du kan slutföra varje uppgift med lätthet.
Produktbeskrivning
Kolborstfri batteridriven cirkelsåg med skugglinje
Den kolborstfria, batteridrivna cirkelsågen ”20V Max” SKIL 3551 är perfekt för noggrann sågning på ett djup upp till 57 mm. Liksom alla andra batteridrivna SKIL ”20V Max”-verktyg drivs den här modellen av branschledande avancerad PWRCORE 20™-batteri- och laddarteknik. Vår kolborstfria motor är snabbare, starkare och håller 10 gånger så länge som en vanlig borstmotor. Vår speciella LED-modul lyser upp sågbladet så att det skapas en tydlig skugglinje under det. Den här funktionen garanterar noggranna sågningar eftersom den visar exakt var sågbladet kommer att såga i arbetsstycket och även tar hänsyn till bladbredden. LED-lampan, kombinerat med en integrerad dammblåsare, ser även till att såglinjen syns tydligt. För att ge hållbarhet är denna cirkelsåg utrustad med slutna kullager. Slutna kullager skyddar sågen mot damm att förlänga sågens livslängd. SKIL 3551 Cstrong B/strong levereras med ett sågblad med 18 tänder med hårdmetallspets, ett sidoanslag, en insexnyckel och en dammsugaradapter.
PWRCORE 20™: Branschledande batteriteknik som kan driva alla SKIL ”20V Max”-verktyg
Systemet PWRCORE 20™ består av branschledande, avancerad batteri- och laddarteknik, samt innovativa funktioner som du inte hittar någon annanstans – till exempel vår patenterade batterikylningsteknik KEEPCOOL™ som förlänger drifttiden med upp till 25 % och fördubblar batteriets livslängd. Samtidigt säkerställer den patenterade ACTIVCELL™-tekniken maximala prestanda och optimalt batteriskydd. PWRCORE 20™-batterierna och -laddarna är 100 % kompatibla och utbytbara med samtliga SKIL PWRCORE 20™-elverktyg och trädgårdsredskap för mesta möjliga flexibilitet.
Specifikationer
| Performance Level | AVANCERAD PRESTANDA |
|---|---|
| Nettovikt exkl. batteri | 2.4 kg |
| Sågblad Ø | 165 mm |
| Sågkapacitet vid 90° | 57 mm |
| Sågkapacitet vid 45° | 41 mm |
| Nettovikt inkl. batteri | 20V kg |
| Max. Cutting Capacity at 45° (mm) | 41 |
| Max. Cutting Capacity at 90° (mm) | 57 |
| Strömkälla | Batteridriven |
| Spänning | 20 V Max |
| Batterityp | Litiumjon |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Borstlös | Ja |
| Warranty | 5 års verktygsgaranti för hemmabruk, 1 års verktygsgaranti för professionellt bruk |
| LED-ljus | Ja |
| EAN | 4894863202000 |
| Order Number | SW1E3551CB |
| Ø centrumhål | 16 mm |
| Vibrationsnivå (sågning i trä) | Yes m/s² |
| Laddningstid | 41 h |
Förpackningen innehåller
- SKIL 3551 cirkelsåg
- Sågblad med tänder i hårdmetall (18 tänder, Ø 165 mm, trä)
- Sidoanslag
- Insexnyckel
- Dammsugsadapter
- Styr
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg

































