Vinkelslip

Begränsat lager.
- Mycket kraftig motor på 2200 W för krävande användningsområden
- Sidohandtag med VRS+ – ett unikt och överlägset vibrationsreduceringssystem
- Det roterande bakre handtaget och handtaget med tre lägen erbjuder ett optimalt grepp
- Mjukstart för gradvis ökning till maximalt varvtal utan backslag
- Överlastskydd skyddar motorn
- Elektronik för konstant effekt ger god verkningsgrad även vid hög belastning
- Säkerhetsskydd med Clic -system, kan ställas in för alla arbetssituationer på några sekunder
- Dammtäta kullager för lång livslängd och spiralskurna drev för kraft och låg ljudnivå
- Slankt och robust växelhus i metall gör det lätt att komma åt även i trånga utrymmen
- Spindellås för enkelt tillbehörsbyte
- Mjukt, glidskyddat grepp för bekvämt arbete
- Över 100 år av pålitlig SKIL-kvalitet
- Betygsatt med 4,7/5 stjärnor av fler än 500 kunder
- Beställd före 17:00 = skickas idag
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument


EXCEPTIONAL PERFORMANCE FOR SERIOUS PROJECTS
SKIL XP Pro Series represents the very best SKIL has to offer, developed for professionals who make smart choices.
Perfectly equipped to take on serious projects in any domestic environment.
Produktbeskrivning
Extremt kraftfull vinkelslip med vibrationsreduceringssystem VRS+
9791 vinkelslip med 230 mm skiva är en del av SKIL XP Pro-serien. Dessa verktyg levererar exceptionell prestanda för krävande projekt och är utvecklade för professionella användare som gör smarta val. SKIL 9791 är en extremt kraftfull vinkelslip utrustad med en motor på 2200 W, vilket gör verktyget idealiskt för de tuffaste kapnings-, slipnings- och rostborttagningsjobben. Den är utrustad med ett VRS+ sidohandtag med en motvikt som kan röra sig i alla riktningar. Denna dynamiska absorber minskar vibrationerna till ett absolut minimum. Beroende på uppgiften kan du enkelt justera både bakre och sidomonterade handtag i flera bekväma positioner. Verktyget har elektronisk mjukstart som automatiskt reglerar hastigheten och konstant effektelektronik som säkerställer effektivitet även under högre belastning. Ett Clic-system gör att du enkelt kan justera skyddet utan nyckel, så att du kan leda gnistorna i önskad riktning. Verktygets höga prestanda understryks ytterligare av härdade spiralformade kugghjul som säkerställer högre vridmoment, längre livslängd och lägre ljudnivå under arbetet. Att byta eller ersätta skivor är enkelt tack vare det praktiska spindellåssystemet.
SKIL XP Pro Series
Byggd på ett arv av excellens sedan 1924 är SKIL XP Pro-serien utvecklad för yrkesproffs som gör smarta val. Som det bästa SKIL har att erbjuda kombinerar SKIL XP Pro-serien enastående prestanda, hållbarhet, professionella funktioner och kompakt ergonomi. Perfekt utrustad för krävande projekt i alla hemmiljöer.
Specifikationer
| Performance Level | AVANCERAD PRESTANDA |
|---|---|
| Produktserie | XP Pro Series |
| Strömkälla | Eluttag (sladd) |
| Pluggtyp | Type C 2 Pin EU CEE 7/17 (Round) |
| Ingång | 2200 W |
| Max. Ø skiva | 230 mm |
| Slimmat bakre handtag | Nej |
| EAN | 8719643003409 |
| Order Number | AG1E9791AB |
| Ø centrumhål | 22 mm |
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| Ljudtryck | 90.73 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Ljudeffekt | 101.73 dB |
| Osäkerhet (K) | 3 dB |
| Vibrationsnivå (ytslipning) | 6.48 m/s² |
Förpackningen innehåller
- SKIL 9791 vinkelslip
- Skydd
- Sidohandtag med ”VRS+”
- Tillbehörsnyckel
- Sats flänsbrickor
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg



































