Vinkelslip

Begränsat lager.
- Kraftfull motor 1010 W för perfekta resultat i skärning, slipning och rostborttagning
- Valet av hastighet ger möjlighet till fler tillämpningar
- Sidohandtag med VRS+ – ett unikt och överlägset vibrationsreduceringssystem
- Mjukstart för gradvis ökning till maximalt varvtal utan backslag
- Överlastskydd skyddar motorn
- Elektronik för konstant effekt ger god verkningsgrad även vid hög belastning
- Skyddet mot omstart ser till att verktyget inte startas om automatiskt efter strömmens avstängning
- Handtaget med tre lägen erbjuder ett optimalt grepp vid alla användningar
- Säkerhetsskydd med Clic -system, kan ställas in för alla arbetssituationer på några sekunder
- Dammtäta kullager för lång livslängd och spiralskurna drev för kraft och låg ljudnivå
- Slankt och robust växelhus i metall gör det lätt att komma åt även i trånga utrymmen
- Spindellås för enkelt tillbehörsbyte
- Mjukt, glidskyddat grepp för bekvämt arbete
- Över 100 år av pålitlig SKIL-kvalitet
- Betygsatt med 4,7/5 stjärnor av fler än 500 kunder
- Beställd före 17:00 = skickas idag
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument


EXCEPTIONAL PERFORMANCE FOR SERIOUS PROJECTS
SKIL XP Pro Series represents the very best SKIL has to offer, developed for professionals who make smart choices.
Perfectly equipped to take on serious projects in any domestic environment.

Overload alert
Slipningen blir enkel med vår innovativa teknik Overload Alert, som finns på multislip 250 W och bandslip 710 W. Overload Alert indikerar precis det tryck som behövs för att slipmaskinen ska fungera som avsett, med maximal prestanda och livslängd.
Upptäck Overload alertTeknik VRS+
SKILs fokus på låg vibration har lett till många olika tekniska lösningar för att realisera detta, alla samlade under namnet VRS (Vibration Reduction System).
Upptäck Teknik VRS+
Produktbeskrivning
Kraftfull vinkelslip med elektronik och förvald variabel hastighet
9151 vinkelslip med 125 mm skiva är en del av SKIL XP Pro-serien. Dessa verktyg levererar exceptionell prestanda för krävande projekt och är utvecklade för professionella användare som gör smarta val. SKIL 9151 är en kraftfull vinkelslip utrustad med en motor på 1010 W som säkerställer bästa resultat vid kapning, slipning och rostborttagning. Den är utrustad med ett VRS+ sidohandtag med en motvikt som kan röra sig i alla riktningar. Denna dynamiska absorber minskar vibrationerna till ett absolut minimum. Beroende på uppgiften kan du enkelt justera sidohandtaget i tre bekväma positioner. Verktyget har elektronisk mjukstart som automatiskt reglerar hastigheten och konstant effektelektronik som säkerställer effektivitet även under högre belastning. Ett Clic-system gör att du enkelt kan justera skyddet utan nyckel, så att du kan leda gnistorna i önskad riktning. Verktygets höga prestanda understryks ytterligare av härdade spiralformade kugghjul som säkerställer högre vridmoment, längre livslängd och lägre ljudnivå under arbetet. Att byta eller ersätta skivor är enkelt tack vare det praktiska spindellåssystemet.
SKIL XP Pro Series
Byggd på ett arv av excellens sedan 1924 är SKIL XP Pro-serien utvecklad för yrkesproffs som gör smarta val. Som det bästa SKIL har att erbjuda kombinerar SKIL XP Pro-serien enastående prestanda, hållbarhet, professionella funktioner och kompakt ergonomi. Perfekt utrustad för krävande projekt i alla hemmiljöer.
Specifikationer
| Performance Level | AVANCERAD PRESTANDA |
|---|---|
| Produktserie | XP Pro Series |
| Strömkälla | Eluttag (sladd) |
| Pluggtyp | Type C 2 Pin EU CEE 7/17 (Round) |
| Ingång | 1010 W |
| Max. Ø skiva | 125 mm |
| Slimmat bakre handtag | Nej |
| EAN | 8719643003904 |
| Order Number | AG1E9151GB |
| Ø centrumhål | 22 mm |
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| Ljudtryck | 85.9 dB |
| Ljudeffekt | 96.9 dB |
| Osäkerhet (K) | 3.0 dB |
| Vibrationsnivå (ytslipning) | 7.5 m/s² |
| Vibrationsnivå (slipning med skiva) | 6.2 m/s² |
Förpackningen innehåller
- SKIL 9151 vinkelslip
- Förvaringsväska
- Slipskivor (3 st.)
- Skydd
- Sidohandtag med ”VRS+”
- Tillbehörsnyckel
- Sats flänsbrickor
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg


































