Cirkelsåg

Begränsat lager.
- Kraftfull motor för noggrann och snabb sågning på ett djup upp till 66 mm i 90°
- Utfällbar såglinjemarkering gör det lätt att följa såglinjen exakt
- Renblåsning håller såglinjen ren och lätt att följa
- Lager med dammskydd för extra hållbarhet
- Ergonomiska handtag och mjukt grepp för optimal komfort och kontroll
- Passar geringssågning upp till 52°
- Spindellås möjliggör enkelt bladbyte
- Adapter för anslutning till dammsugare ingår
- Säkerhetsströmbrytare förhindrar ofrivillig start
- Över 100 år av pålitlig SKIL-kvalitet
- Betygsatt med 4,7/5 stjärnor av fler än 500 kunder
- Beställd före 17:00 = skickas idag
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Produktbeskrivning
Noggrann och bekväm sågning
Cirkelsågen SKIL 5830 har en kraftfull motor på 1400W för exakt och snabb sågning till ett djup upp till 66mm, vilket är idealiskt för de material du arbetar i hemma, som plankor och reglar. Den justerbara fotplattan medger geringssågning upp till 52°. Utfällbar såglinjemarkering gör det lätt att följa såglinjen exakt. För en renare arbetsmiljö, passar dammsugaradaptern de flesta dammsugare av standardstorlek. Andra praktiska funktioner inkluderar dammblåsaren som håller arbetsstycket väl synligt, och spindellåset för enkelt bladbyte. För att ge hållbarhet är denna cirkelsåg utrustad med slutna kullager. Slutna kullager skyddar sågen mot damm och förlänger sågens livslängd. Dessutom har cirkelsågen ergonomiska handtag med mjukt grepp för optimal kontroll och arbetskomfort. SKIL 5830 AA levereras med ett 24-tandat sågblad med hårdmetallspets, ett sidoanslag samt dammsugaradapter.
Specifikationer
| Performance Level | HÖG PRESTANDA |
|---|---|
| Pluggtyp | Type C 2 Pin EU CEE 7/17 (Round) |
| Ingång | 1400 W |
| Sågkapacitet vid 45° | 48 mm |
| Sågkapacitet vid 90° | 66 mm |
| Sågblad Ø | 190 mm |
| Strömkälla | Eluttag (sladd) |
| EAN | 8719643000217 |
| Order Number | SW1E5830AA |
| Ø centrumhål | 16 mm |
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| Ljudtryck | 97 dB |
| Ljudeffekt | 108 dB |
| Osäkerhet (K) | 3 dB |
| Vibrationsnivå (sågning i metItem attribute) | 2.8 m/s² |
| Vibrationsnivå (sågning i trä) | 4.0 m/s² |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
Förpackningen innehåller
- SKIL 5830 cirkelsåg
- Sågblad med hårdmetallspets (24 tänder, Ø 190 mm, trä)
- Sidoanslag
- Dammsugaradapter
- Nyckel
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg

































