Batteridriven kolborstfri vinkelslip

Begränsat lager.



- Batteridriven kolbortsfri motor: Mer kraft, mer effektivitet och 10 gånger längre livslängd
- Sidohandtag med VRS+: Ett unikt och överlägset vibrationsreduceringssystem
- Mjukstart för gradvis ökning till maximivarvtal utan backslag
- Överlastskydd skyddar motorn
- Om ett batteri ansluts med strömbrytaren i PÅ-läge, ser omstartsskyddet till att verktyget inte startas automatiskt
- Handtaget med tre lägen erbjuder ett optimalt grepp vid alla användningar
- Säkerhetsskydd med Clic -system, kan ställas in för alla arbetssituationer på några sekunder
- Spindellås för enkelt tillbehörsbyte
- Litiumjonteknik: ingen minneseffekt, ingen självurladdning och alltid redo för användning
- Mjukt, glidskyddat grepp för bekvämt arbete
- Över 100 år av pålitlig SKIL-kvalitet
- Betygsatt med 4,7/5 stjärnor av fler än 500 kunder
- Beställd före 17:00 = skickas idag
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden


EXCEPTIONAL PERFORMANCE FOR SERIOUS PROJECTS
SKIL XP Pro Series represents the very best SKIL has to offer, developed for professionals who make smart choices.
Perfectly equipped to take on serious projects in any domestic environment.

Digitala borstlösa motorer
Den senaste, toppavancerade tekniken är inbyggd i själva DNA:t i varje SKIL-verktyg. Våra komptakta digitala borstlösa motorer ger mer effekt och högre verkningsgrad och har längre livslängd än jämförbara borstförsedda motorer.
Upptäck Digitala borstlösa motorerKEEPCOOL™
Vår patenterade 'KEEPCOOL™'-teknik förhindrar att batterier överhettas och förbättrar batteriprestanda.
Upptäck KEEPCOOL™

PWRJUMP
Kortare laddningstid för batterier betyder mindre stilleståndstid. Få dina SKIL 20V Max PWRCORE 20™ litiumjonbatterier påslagna snabbt för att snabbt komma tillbaka till jobbet.
Upptäck PWRJUMPPWRASSIST™
Det finns inget behov av att begränsa dina SKIL-batterier till användningen av SKIL elverktyg. Vårt PWRASSIST™-batteri och PWRASSIST™ USB-adapter låter dig ladda telefoner och surfplattor när du är på språng.
Upptäck PWRASSIST™

ACTIVCELL™
Vår intelligenta ACTIVCELL™-teknik övervakar kontinuerligt batteriets spänning, temperatur och ström och överför denna information till verktyget i realtid.
Upptäck ACTIVCELL™

PWRCORE 20™ ALLVARLIG KRAFT OCH PRESTANDA.
PWRCORE 20™ är det perfekta valet för större projekt. Den seriösa kraften och prestandan gör att du kan slutföra varje uppgift med lätthet.
Produktbeskrivning
Borstlös och sladdlös vinkelslip med VRS+-sidohandtag
20V Max 3930 vinkelslip med 125 mm skiva är en del av SKIL XP Pro-serien. Dessa verktyg levererar exceptionell prestanda för krävande projekt och är utvecklade för professionella användare som gör smarta val. Precis som alla andra SKIL 20V batteriverktyg drivs den av den branschledande PWRCORE 20™ batteritekniken. SKIL 3930 är en kraftfull batteridriven vinkelslip, idealisk för snabba kapningar och enkel slipning. Den är utrustad med ett VRS+ sidohandtag med en motvikt som kan röra sig i alla riktningar. Denna dynamiska absorber minskar vibrationerna till ett absolut minimum. Den ergonomiska designen med softgrip ger extra arbetskomfort, och beroende på uppgiften kan du justera sidohandtaget i tre bekväma positioner. Den digitala borstlösa motorn ger mer kraft, högre effektivitet och upp till 10 gånger längre livslängd än en jämförbar motor med borstar. SKIL 3930 har elektronisk mjukstart för en gradvis uppgång till maximal hastighet utan kast. Clic-systemet gör att du enkelt kan justera skyddet utan nyckel, så att du kan leda gnistorna i önskad riktning. Att byta eller ersätta skivor är enkelt tack vare det praktiska spindellåssystemet.
”PWRCORE 20™”: Branschledande batteriteknik som kan driva alla SKIL ”20V Max”-verktyg
Systemet ”PWRCORE 20™” består av branschledande, avancerad batteri- och laddarteknik, samt innovativa funktioner som du inte hittar någon annanstans – till exempel vår patenterade batterikylningsteknik ”KEEPCOOL™” som förlänger drifttiden med upp till 25% och fördubblar batteriets livslängd. Samtidigt säkerställer den patenterade ”ACTIVCELL™”-tekniken maximala prestanda och optimalt batteriskydd. ”PWRCORE 20™”-batterierna och -laddarna är 100% kompatibla och utbytbara med samtliga SKIL ”PWRCORE 20™”-elverktyg och trädgårdsredskap för mesta möjliga flexibilitet.
SKIL XP Pro Series
Byggd på ett arv av excellens sedan 1924 är SKIL XP Pro-serien utvecklad för yrkesproffs som gör smarta val. Som det bästa SKIL har att erbjuda kombinerar SKIL XP Pro-serien enastående prestanda, hållbarhet, professionella funktioner och kompakt ergonomi. Perfekt utrustad för krävande projekt i alla hemmiljöer.
Specifikationer
| Performance Level | EXCEPTIONELL PRESTANDA |
|---|---|
| Batterityp | Litiumjon |
| Spänning | 20 V Max |
| Nettovikt exkl. batteri | 1.88 kg |
| Strömkälla | Batteridriven |
| Produktserie | XP Pro Series |
| Max. Ø skiva | 125 mm |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Borstlös | Ja |
| Warranty | 5 års verktygsgaranti för hemmabruk, 1 års verktygsgaranti för professionellt bruk |
| EAN | 4894863200488 |
| Order Number | AG1E3930CB |
| Ø centrumhål | 22 mm |
| Ljudtryck | 81.5 dB |
| Osäkerhet bullernivå (K) | 3 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Ljudeffekt | 92.5 dB |
| Vibrationsnivå (ytslipning) | 3.9 m/s² |
Förpackningen innehåller
- SKIL 3930 vinkelslip
- Skydd
- Slipskiva
- Sidohandtag med ”VRS+”
- Tillbehörsnyckel
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg




































