Batteridriven vinkelslip

Begränsat lager.



- Kraftfull batteridriven vinkelslip på 20V Max (18 V) för enkel och kontrollerad slipning eller kapning
- Om ett batteri ansluts med strömbrytaren i PÅ-läge, ser omstartsskyddet till att verktyget inte startas automatiskt
- Mjukstart för gradvis ökning till maximivarvtal utan backslag
- Handtaget med tre lägen erbjuder ett optimalt grepp vid alla användningar
- Säkerhetsskydd med Clic -system, kan ställas in för alla arbetssituationer på några sekunder
- Lätt att hantera tack vare dess låga vikt och kompakta design
- Spindellås för enkelt tillbehörsbyte
- Inbyggd nyckelförvaring i sidohandtaget
- Litiumjonteknik: ingen minneseffekt, ingen självurladdning och alltid redo för användning
- Över 100 år av pålitlig SKIL-kvalitet
- Betygsatt med 4,7/5 stjärnor av fler än 500 kunder
- Beställd före 17:00 = skickas idag
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument

ACTIVCELL™
Vår intelligenta ACTIVCELL™-teknik övervakar kontinuerligt batteriets spänning, temperatur och ström och överför denna information till verktyget i realtid.
Upptäck ACTIVCELL™

PWRCORE 20™ ALLVARLIG KRAFT OCH PRESTANDA.
PWRCORE 20™ är det perfekta valet för större projekt. Den seriösa kraften och prestandan gör att du kan slutföra varje uppgift med lätthet.
Produktbeskrivning
Batteridriven vinkelslip som är lätt att hantera
SKIL 3921 på ”20V Max” (18 V) är en kraftfull batteridriven vinkelslip som är kompatibel med skivor på 125 mm. Verktyget är perfekt för smidig och kontrollerad slipning och kapning. Med ”Clic” systemet kan du enkelt justera vakten utan nyckel, så att du kan avleda gnistor i önskad riktning. Och beroende på uppgiften, kan du enkelt justera sidohandtaget i tre bekväma lägen. Tack vare den inbyggda nyckelförvaringen i sidohandtaget finns alltid en nyckel för tillbehörsbyte nära till hands. Denna batteridrivna vinkelslip har en elektronisk mjukstart som gradvis går upp till maxhastigheten utan bakslag. Dessutom ser den ergonomiska designen med mjukt grepp till att du kan arbeta extra bekvämt. Det är enkelt att byta eller ersätta skivor tack vare det praktiska spindellåssystemet. SKIL 3921 CA levereras utan batteri.
”PWRCORE 20™”: Branschledande batteriteknik som kan driva alla SKIL ”20V Max”-verktyg
Systemet ”PWRCORE 20™” består av branschledande, avancerad batteri- och laddarteknik, samt innovativa funktioner som du inte hittar någon annanstans – till exempel vår patenterade batterikylningsteknik ”KEEPCOOL™” som förlänger drifttiden med upp till 25 % och fördubblar batteriets livslängd. Samtidigt säkerställer den patenterade ”ACTIVCELL™”-tekniken maximal prestanda och optimalt batteriskydd. ”PWRCORE 20™”-batterierna och -laddarna är 100 % kompatibla och utbytbara med samtliga SKIL ”PWRCORE 20™”-elverktyg och trädgårdsredskap för mesta möjliga flexibilitet.
Specifikationer
| Performance Level | HÖG PRESTANDA |
|---|---|
| Batterityp | Litiumjon |
| Spänning | 20 V Max |
| Nettovikt exkl. batteri | 1.7 kg |
| Strömkälla | Batteridriven |
| Max. Ø skiva | 125 mm |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Borstlös | Nej |
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| EAN | 8719643004536 |
| Order Number | AG1E3921CA |
| Ø centrumhål | 22 mm |
| Ljudtryck | 80.5 dB |
| Osäkerhet bullernivå (K) | 3 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Ljudeffekt | 91.5 dB |
| Vibrationsnivå (ytslipning) | 5.5 m/s² |
Förpackningen innehåller
- SKIL 3921 vinkelslip
- Skydd
- Sidohandtag
- Nyckel
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg





































