Batteridriven kolborstfri cirkelsåg

Begränsat lager.



- ”PWRASSIST™”: USB-adapter för laddning av mobila enheter
- Automatisk dubbelladdare ”PWRJUMP™”: Samtidig laddning från 0 % till 15 % under de första fem minuterna (4,0 Ah-batteri/100 % på 50 min.)
- Batteridriven kolbortsfri motor: Mer kraft, mer effektivitet och 10 gånger längre livslängd
- Stort maxsågdjup på 66 mm i 90° och 47 mm i 45°
- Extremt lång drifttid (480 sågningar på en enda laddning med 4,0 Ah-batterier, i furu 38 x 89 mm)
- Elektrisk broms gör att du kan arbeta bekvämare och snabbare
- Sågfot och skydd av aluminium för extra precision och hållbarhet
- Spindellås för enkelt bladbyte
- Säkerhetsströmbrytare förhindrar ofrivillig start
- Extra stor geringskapacitet på 53° med 45° snabbstopp
- Ergonomiskt överlägsen design för optimal kontroll och styrning
- Inbyggd nyckelförvaring
- Över 100 år av pålitlig SKIL-kvalitet
- Betygsatt med 4,7/5 stjärnor av fler än 500 kunder
- Beställd före 17:00 = skickas idag
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden


EXCEPTIONAL PERFORMANCE FOR SERIOUS PROJECTS
SKIL XP Pro Series represents the very best SKIL has to offer, developed for professionals who make smart choices.
Perfectly equipped to take on serious projects in any domestic environment.

KEEPCOOL™
Vår patenterade 'KEEPCOOL™'-teknik förhindrar att batterier överhettas och förbättrar batteriprestanda.
Upptäck KEEPCOOL™ACTIVCELL™
Vår intelligenta ACTIVCELL™-teknik övervakar kontinuerligt batteriets spänning, temperatur och ström och överför denna information till verktyget i realtid.
Upptäck ACTIVCELL™


PWRCORE 20™ ALLVARLIG KRAFT OCH PRESTANDA.
PWRCORE 20™ är det perfekta valet för större projekt. Den seriösa kraften och prestandan gör att du kan slutföra varje uppgift med lätthet.
Produktbeskrivning
Borstlös sladdlös cirkelsåg med 2 st. 20V Max ger 40V Max-effekt
20V Max SKIL 3572 är en kolborstfri batteridriven cirkelsåg och en del av SKIL XP Pro-serien. Dessa verktyg levererar exceptionell prestanda för krävande projekt och är utvecklade för yrkesanvändare som gör smarta val. Liksom alla andra SKIL 20V Max batteriverktyg drivs denna modell av den branschledande, avancerade PWRCORE 20™ batteri- och laddartekniken. Brushless SKIL 3572 drivs till och med av två PWRCORE 20™ batterier, vilket gör den till en extremt kraftfull 40V Max cirkelsåg med ett imponerande maximalt sågdjup på 66 mm. Med upp till 480 kapningar per laddning (4,0Ah batterier, 38x89 mm i furu) har den också en mycket lång drifttid. Den digitala kolborstfria motorn ger mer kraft, högre effektivitet och en 10 gånger längre livslängd än en jämförbar motor med kolborstar. Sågspån leds bort från arbetsområdet via det främre handtaget, en integrerad LED-lampa lyser tydligt upp såglinjen och det ultratunna hårdmetallbladet ger ett perfekt fint snitt. Extra funktioner som mjukstart, elektrisk broms och enkel verktygslös djupjustering ger optimal bekvämlighet. Vinkeljusteringen upp till 53° är också verktygslös och det integrerade snabbstoppet vid 45° gör justeringen ännu enklare. De heltäckande aluminiumskydden gör sågen extra hållbar och den robusta aluminiumbasen säkerställer att sågprecisionen bibehålls över tid. En upphängningskrok är inkluderad upptill för att snabbt placera verktyget i närheten.
”PWRCORE 20™”: Branschledande batteriteknik som kan driva alla SKIL ”20V Max”-verktyg
Systemet ”PWRCORE 20™” består av branschledande, avancerad batteri- och laddarteknik, samt innovativa funktioner som du inte hittar någon annanstans – till exempel vår patenterade batterikylningsteknik ”KEEPCOOL™” som förlänger drifttiden med upp till 25% och fördubblar batteriets livslängd. Samtidigt säkerställer den patenterade ”ACTIVCELL™”-tekniken maximala prestanda och optimalt batteriskydd. ”PWRCORE 20™”-batterierna och -laddarna är 100% kompatibla och utbytbara med samtliga SKIL ”PWRCORE 20™”-elverktyg och trädgårdsredskap för mesta möjliga flexibilitet.
SKIL XP Pro Series
Byggd på ett arv av excellens sedan 1924 är SKIL XP Pro-serien utvecklad för yrkesproffs som gör smarta val. Som det bästa SKIL har att erbjuda kombinerar SKIL XP Pro-serien enastående prestanda, hållbarhet, professionella funktioner och kompakt ergonomi. Perfekt utrustad för krävande projekt i alla hemmiljöer.
Specifikationer
| Performance Level | EXCEPTIONELL PRESTANDA |
|---|---|
| Nettovikt exkl. batteri | 4.64 kg |
| Pluggtyp | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Sågblad Ø | 184 mm |
| Sågkapacitet vid 90° | 66 mm |
| Sågkapacitet vid 45° | 47 mm |
| Batterikapacitet | 4.0 Ah |
| Strömkälla | Batteridriven |
| Produktserie | XP Pro Series |
| Laddningsström | 6 A |
| Spänning | 2x20 V Max |
| Batterityp | Litiumjon |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Borstlös | Ja |
| Warranty | 5 års verktygsgaranti för hemmabruk, 1 års verktygsgaranti för professionellt bruk |
| LED-ljus | Ja |
| EAN | 4894863200600 |
| Order Number | SW1E3572EA |
| Ø centrumhål | 16 mm |
| Ljudtryck | 101 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Ljudeffekt | 109 dB |
| Osäkerhet (K) | 3 dB |
| Vibrationsnivå (sågning i trä) | 5.98 m/s² |
| Laddningstid | 0.83 h |
Förpackningen innehåller
- SKIL 3572 cirkelsåg
- 2 x ”PWRCORE 20™” 4,0Ah-litiumjonbatterier (3104)
- Dubbelladdare auto ”PWRJUMP™” 6,0A (3132)
- ”PWRASSIST™” USB-laddare (3162)
- Bärväska
- Sågblad med hårdmetallspets (24 tänder, Ø 184 mm, trä)
- Sidoanslag
- Insexnyckel
- Dammsugaradapter
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg


































