Kompakt batteridriven kolborstfri multimaterialsåg




- ”PWRASSIST™”: Den inbyggda USB-porten på batteriet gör att du kan ladda mobila enheter när du är på språng
- Automatisk ”PWRJUMP™”: Laddar från 0 % till 25 % under de första fem minuterna (2,0 Ah-batteri/100 % på 30 min.)
- Batteridriven kolbortsfri motor: Mer kraft, mer effektivitet och 10 gånger längre livslängd
- Det kompakta alternativet till cirkelsågar, för optimal arbetsfrihet
- Denna smidiga såg kapar en stor mängd material (trä, laminat, kakelplattor, aluminium och plast)
- Stort sågdjup på 41 mm i 90° och 26,5 mm i 45°
- LED-lampan lyser upp kapningsområdet så att du får en bättre överblick över arbetsstycket
- Mjukstart för gradvis ökning till maximivarvtal utan backslag
- Elektrisk broms gör att du kan arbeta bekvämare och snabbare
- Renblåsning håller såglinjen ren och lätt att följa
- Dammsugaradapter standard ingår
- Lager med dammskydd för extra hållbarhet
- Litiumjonteknik: ingen minneseffekt, ingen självurladdning och alltid redo för användning
- Inbyggd nyckelförvaring
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden


EXCEPTIONAL PERFORMANCE FOR SERIOUS PROJECTS
SKIL XP Pro Series represents the very best SKIL has to offer, developed for professionals who make smart choices.
Perfectly equipped to take on serious projects in any domestic environment.

KEEPCOOL™
Vår patenterade 'KEEPCOOL™'-teknik förhindrar att batterier överhettas och förbättrar batteriprestanda.
Upptäck KEEPCOOL™Kompakta borstlösa produkter
Att komma åt de där trånga, svåråtkomliga utrymmena, att arbeta ovanför huvudhöjd eller att arbeta långa pass utgör inte längre problem, tack vare SKILs kompakta borstlösa produkter. Dessa verktyg är extremt kompakta och erbjuder en kombination av hög prestanda, tålighet och enastående bekvämlighet.
Upptäck Kompakta borstlösa produkter

ACTIVCELL™
Vår intelligenta ACTIVCELL™-teknik övervakar kontinuerligt batteriets spänning, temperatur och ström och överför denna information till verktyget i realtid.
Upptäck ACTIVCELL™

PWRCORE 20™ ALLVARLIG KRAFT OCH PRESTANDA.
PWRCORE 20™ är det perfekta valet för större projekt. Den seriösa kraften och prestandan gör att du kan slutföra varje uppgift med lätthet.
Produktbeskrivning
Borstlös sladdlös multimaterialsåg med stort sågdjup på 41 mm
3540 sladdlös multimaterialsåg ”20V Max” ingår i SKILs serie med kompakta borstlösa verktyg. Verktygen är extremt kompakta och kombinerar höga prestanda med hållbarhet och enastående användarvänlighet. Precis som SKILs andra ”20V Max”-sladdlösa verktyg drivs modellen av branschledande ”PWRCORE 20™”-batteri- och laddningsteknik. Den borstlösa och sladdlösa multimaterialsågen 3540 från SKIL är ett kompakt alternativ till cirkelsågar. Ett lätt enhandsverktyg som lämpar sig perfekt för bekväm sågning av paneler och golv. De medföljande multimaterialbladen gör det möjligt att använda sågen till flera olika material, till exempel trä, laminat, plast, aluminium och kakelplattor. Trots den extremt kompakta designen har SKIL 3540 ett imponerande stort sågdjup på hela 41mm. Den digitala borstlösa motorn levererar mer kraft, mer effektivitet och tio gånger längre livstid än jämförbara borstmotorer. Du har alltid god uppsikt över arbetet tack vare LED-lampan som belyser sågytan och blåsfunktionen som håller ytan ren. Andra praktiska funktioner är elbromsen som gör arbetet bekvämare och mjukstartsfunktionen som ökar verktygets hastighet gradvis. Dammskyddade lager hjälper till att förlänga sågens livslängd. ”PWRJUMP™”-laddaren från SKIL laddar automatiskt ”PWRCORE 20™”-batteriet på 2,0Ah från 0% till 25% på bara fem minuter, så att du snabbt kan återgå till arbetet. ”PWRASSIST™”-batteriet på 2,0Ah har en inbyggd USB-A-port. Det gör att du enkelt kan ladda även andra enheter. SKIL 3540 DA levereras i en bärväska med ett 2,0Ah ”PWRASSIST™” ”KEEPCOOL™”-batteri, en 6,0A-snabbladdare Auto ”PWRJUMP™”, ett sågblad med hårdmetallspetsar, ett sågblad i härdat stål, en diamantkapskiva, en dammsugaradapter och ett sidoanslag för rak sågning.
”PWRCORE 20™”: Branschledande batteriteknik som kan driva alla SKIL ”20V Max”-verktyg
Systemet ”PWRCORE 20™” består av branschledande, avancerad batteri- och laddarteknik, samt innovativa funktioner som du inte hittar någon annanstans – till exempel vår patenterade batterikylningsteknik ”KEEPCOOL™” som förlänger drifttiden med upp till 25% och fördubblar batteriets livslängd. Samtidigt säkerställer den patenterade ”ACTIVCELL™”-tekniken maximala prestanda och optimalt batteriskydd. ”PWRCORE 20™”-batterierna och -laddarna är 100% kompatibla och utbytbara med samtliga SKIL ”PWRCORE 20™”-elverktyg och trädgårdsredskap för mesta möjliga flexibilitet.
SKIL XP Pro Series
Byggd på ett arv av excellens sedan 1924 är SKIL XP Pro-serien utvecklad för yrkesproffs som gör smarta val. Som det bästa SKIL har att erbjuda kombinerar SKIL XP Pro-serien enastående prestanda, hållbarhet, professionella funktioner och kompakt ergonomi. Perfekt utrustad för krävande projekt i alla hemmiljöer.
Specifikationer
| Performance Level | AVANCERAD PRESTANDA |
|---|---|
| Nettovikt exkl. batteri | 1.8 kg |
| Pluggtyp | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Sågblad Ø | 120 mm |
| Sågkapacitet vid 90° | 41 mm |
| Sågkapacitet vid 45° | 26.5 mm |
| Batterikapacitet | 2.0 Ah |
| Strömkälla | Batteridriven |
| Produktserie | XP Pro Series |
| Laddningsström | 6 A |
| Spänning | 20 V Max |
| Batterityp | Litiumjon |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Borstlös | Ja |
| Warranty | 5 års verktygsgaranti för hemmabruk, 1 års verktygsgaranti för professionellt bruk |
| LED-ljus | Ja |
| EAN | 4894863200303 |
| Order Number | SW1E3540DA |
| Ø centrumhål | 9.5 mm |
| Ljudtryck | 96 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Ljudeffekt | 107 dB |
| Osäkerhet (K) | 3 dB |
| Vibrationsnivå (sågning i trä) | < 2.5 m/s² |
| Laddningstid | 0.5 h |
Förpackningen innehåller
- SKIL 3540 multimaterialsåg
- 2,0Ah ”PWRCORE 20™”-litiumjonbatteri med ”PWRASSIST™” (3130)
- ”Auto PWRJUMP™” 6,0A-laddare (3123)
- Bärväska
- Sågbladssats med hårdmetallspetsar (Ø 120 mm)
- Sågblad i härdat stål (Ø 115 mm)
- Diamantskiva (Ø 115 mm)
- Dammsugaradapter
- Sidoanslag
- Insexnyckel
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg



































