Sladdlös tigersåg ”Brushless”

Begränsat lager.



- ”PWRASSIST™”: USB-adapter för laddning av mobila enheter
- Automatisk ”PWRJUMP™”: Laddar från 0 % till 15 % under de första fem minuterna (4,0 Ah-batteri/100 % på 50 min.)
- Digital borstlös motor: Mer kraft, mer effektivitet och 10 gånger längre livslängd
- Pendlande bladrörelse för snabbare sågresultat
- Varvtalsreglering för optimala sågningsresultat i olika material
- Snabbt och lätt bladbyte med verktygslöst ”Clic”-system
- Balanssystem med motvikt för låga vibrationer (”VRS”)
- Elektrisk broms gör att du kan arbeta bekvämare och snabbare
- LED-lampa som gör det lättare att se arbetsstycket och underlättar arbete i utrymmen med dålig belysning
- Design för praktisk upphängning av verktyget
- Justerbar fotposition möjliggör effektiv sågning
- Mjukt grepp för bättre och bekvämare grepp
- Litiumjonteknik: ingen minneseffekt, ingen självurladdning och alltid redo för användning
- Över 100 år av pålitlig SKIL-kvalitet
- Betygsatt med 4,7/5 stjärnor av fler än 500 kunder
- Beställd före 17:00 = skickas idag
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden


EXCEPTIONAL PERFORMANCE FOR SERIOUS PROJECTS
SKIL XP Pro Series represents the very best SKIL has to offer, developed for professionals who make smart choices.
Perfectly equipped to take on serious projects in any domestic environment.

Digitala borstlösa motorer
Den senaste, toppavancerade tekniken är inbyggd i själva DNA:t i varje SKIL-verktyg. Våra komptakta digitala borstlösa motorer ger mer effekt och högre verkningsgrad och har längre livslängd än jämförbara borstförsedda motorer.
Upptäck Digitala borstlösa motorerKEEPCOOL™
Vår patenterade 'KEEPCOOL™'-teknik förhindrar att batterier överhettas och förbättrar batteriprestanda.
Upptäck KEEPCOOL™

PWRJUMP
Kortare laddningstid för batterier betyder mindre stilleståndstid. Få dina SKIL 20V Max PWRCORE 20™ litiumjonbatterier påslagna snabbt för att snabbt komma tillbaka till jobbet.
Upptäck PWRJUMPPWRASSIST™
Det finns inget behov av att begränsa dina SKIL-batterier till användningen av SKIL elverktyg. Vårt PWRASSIST™-batteri och PWRASSIST™ USB-adapter låter dig ladda telefoner och surfplattor när du är på språng.
Upptäck PWRASSIST™

ACTIVCELL™
Vår intelligenta ACTIVCELL™-teknik övervakar kontinuerligt batteriets spänning, temperatur och ström och överför denna information till verktyget i realtid.
Upptäck ACTIVCELL™

PWRCORE 20™ ALLVARLIG KRAFT OCH PRESTANDA.
PWRCORE 20™ är det perfekta valet för större projekt. Den seriösa kraften och prestandan gör att du kan slutföra varje uppgift med lätthet.
Produktbeskrivning
Kraftfull kolborstfri batteridriven tigersåg med vibrationsdämpningssystem
20V Max SKIL 3480 är en borstlös batteridriven tigersåg och en del av SKIL XP Pro-serien. Dessa verktyg levererar exceptionell prestanda för krävande projekt och är utvecklade för yrkespersoner som gör smarta val. Precis som alla andra SKIL 20V Max batteriverktyg drivs denna modell av den branschledande, avancerade PWRCORE 20™ batteri- och laddartekniken. Den borstlösa SKIL 3480 är det perfekta verktyget för tuffa sågjobb, såsom rivningsarbeten, kapning av balkar och trädbeskärning. Med sin stora slaglängd på 29 mm ger den mycket hög sågprestanda och pendelfunktionen möjliggör ännu snabbare sågning vid behov. Den avancerade konstruktionen med dubbel motvikt (VRS) säkerställer mycket låga vibrationer trots den höga prestandan. Den digitala borstlösa motorn ger mer kraft, högre effektivitet och 10 gånger längre livslängd än en jämförbar motor med kolborstar. God sikt över arbetet säkerställs tack vare LED-belysningen. Byte av sågblad har aldrig varit enklare tack vare Clic-systemet, som inte kräver några specialverktyg eller nycklar. För extra bekvämlighet är designen anpassad för enkel upphängning av verktyget. Dessutom gör den justerbara foten att bladet kan användas mer effektivt. Slutligen säkerställer softgrip-handtaget ett bekvämt arbete.
”PWRCORE 20™”: Branschledande batteriteknik som kan driva alla SKIL ”20V Max”-verktyg
Systemet ”PWRCORE 20™” består av branschledande, avancerad batteri- och laddarteknik, samt innovativa funktioner som du inte hittar någon annanstans – till exempel vår patenterade batterikylningsteknik ”KEEPCOOL™” som förlänger drifttiden med upp till 25% och fördubblar batteriets livslängd. Samtidigt säkerställer den patenterade ”ACTIVCELL™”-tekniken maximala prestanda och optimalt batteriskydd. ”PWRCORE 20™”-batterierna och -laddarna är 100% kompatibla och utbytbara med samtliga SKIL ”PWRCORE 20™”-elverktyg och trädgårdsredskap för mesta möjliga flexibilitet.
SKIL XP Pro Series
Byggd på ett arv av excellens sedan 1924 är SKIL XP Pro-serien utvecklad för yrkesproffs som gör smarta val. Som det bästa SKIL har att erbjuda kombinerar SKIL XP Pro-serien enastående prestanda, hållbarhet, professionella funktioner och kompakt ergonomi. Perfekt utrustad för krävande projekt i alla hemmiljöer.
Specifikationer
| Performance Level | EXCEPTIONELL PRESTANDA |
|---|---|
| Batterikapacitet | 4.0 Ah |
| Pluggtyp | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Batterityp | Litiumjon |
| Spänning | 20 V Max |
| Laddningsström | 6 A |
| Nettovikt exkl. batteri | 2.9 kg |
| Strömkälla | Batteridriven |
| Produktserie | XP Pro Series |
| Sågkapacitet i trä | 265 mm |
| Slaglängd | 29 mm |
| Sågkapacitet i aluminium | 40 mm |
| Sågkapacitet i metall | 30 mm |
| Sågkapacitet i metallrör | 130 mm |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Borstlös | Ja |
| Warranty | 5 års verktygsgaranti för hemmabruk, 1 års verktygsgaranti för professionellt bruk |
| EAN | 4894863200556 |
| Order Number | SW1E3480DB |
| Ljudtryck | 85.0 dB |
| Osäkerhet bullernivå (K) | 5.0 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Ljudeffekt | 96.0 dB |
| Vibrationsnivå (sågning i spånskiva) | 9.9 m/s² |
| Vibrationsnivå (sågning i träbalkar) | 9.5 m/s² |
| Laddningstid | 0.83 h |
Förpackningen innehåller
- SKIL 3480 borstlös sladdlös tigersåg
- ”PWRCORE 20™” 4,0Ah-litiumjonbatteri (3104)
- ”Auto PWRJUMP™” 6,0A-laddare (3123)
- ”PWRASSIST™” sladdlös USB-laddare (3162)
- Bärväska
- Sågblad (trä)
- Sågblad (metall)
- Sågblad (beskärning)
- Insexnyckel
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg



































