Kompakt batteridriven kolborstfri blÄsmaskin

BegrÀnsat lager.



- Batteridriven kolbortsfri motor: Mer kraft, mer effektivitet och 10 gÄnger lÀngre livslÀngd
- Reglage för variabel hastighet och lÄsknapp för att styra luftflödet
- Tre varvtalsinstÀllningar sÄ att du kan anpassa hastigheten efter alla möjliga arbeten
- Kraftfulla prestanda tack vare mycket hög lufthastighet (300 km/h) och volym (3,1 m3/min)
- Kompakt design med mjukt grepp som gör verktyget bekvÀmt att anvÀnda
- Med ett förlÀngningsmunstycke av gummi och en universaladapter för att vÀxla mellan luftinsug/-utsug
- Litiumjonteknik: ingen minneseffekt, ingen sjÀlvurladdning och alltid redo för anvÀndning
- Ăver 100 Ă„r av pĂ„litlig SKIL-kvalitet
- Betygsatt med 4,7/5 stjÀrnor av fler Àn 500 kunder
- BestÀlld före 17:00 = skickas idag
BlÀddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
BlÀddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden


EXCEPTIONAL PERFORMANCE FOR SERIOUS PROJECTS
SKIL XP Pro Series represents the very best SKIL has to offer, developed for professionals who make smart choices.
Perfectly equipped to take on serious projects in any domestic environment.

Digitala borstlösa motorer
Den senaste, toppavancerade tekniken Àr inbyggd i sjÀlva DNA:t i varje SKIL-verktyg. VÄra komptakta digitala borstlösa motorer ger mer effekt och högre verkningsgrad och har lÀngre livslÀngd Àn jÀmförbara borstförsedda motorer.
UpptĂ€ck Digitala borstlösa motorerKEEPCOOLâą
VĂ„r patenterade 'KEEPCOOLâą'-teknik förhindrar att batterier överhettas och förbĂ€ttrar batteriprestanda.
UpptĂ€ck KEEPCOOLâą

Kompakta borstlösa produkter
Att komma Ät de dÀr trÄnga, svÄrÄtkomliga utrymmena, att arbeta ovanför huvudhöjd eller att arbeta lÄnga pass utgör inte lÀngre problem, tack vare SKILs kompakta borstlösa produkter. Dessa verktyg Àr extremt kompakta och erbjuder en kombination av hög prestanda, tÄlighet och enastÄende bekvÀmlighet.
UpptĂ€ck Kompakta borstlösa produkterACTIVCELLâą
VĂ„r intelligenta ACTIVCELLâą-teknik övervakar kontinuerligt batteriets spĂ€nning, temperatur och ström och överför denna information till verktyget i realtid.
UpptĂ€ck ACTIVCELLâą


PWRCORE 20âą ALLVARLIG KRAFT OCH PRESTANDA.
PWRCORE 20⹠Àr det perfekta valet för större projekt. Den seriösa kraften och prestandan gör att du kan slutföra varje uppgift med lÀtthet.
Produktbeskrivning
Kompakt, borstlös och sladdlös luftblÄs för att blÄsa bort damm och annan smuts snabbt och enkelt
20V Max 3161 blÄser Àr en del av SKIL XP Pro-serien. Dessa verktyg levererar exceptionell prestanda för krÀvande projekt och Àr utvecklade för professionella anvÀndare som gör smarta val. Precis som alla andra SKIL 20V batteriverktyg drivs den av den branschledande PWRCORE 20⹠batteritekniken. SKIL 3161 blÄser Àr idealisk för att avlÀgsna damm, skrÀp och annat smuts. Den batteridrivna blÄsern erbjuder klassledande prestanda med hög lufthastighet (300 km/h) och luftvolym (3,1 m3/min). En stor fördel med SKIL 3161 Àr dess kompakta inline-design, vilket innebÀr att motorn inte sticker ut. Detta sÀkerstÀller optimal Ätkomst i trÄnga utrymmen. Den digitala borstlösa motorn ger mer kraft, högre effektivitet och upp till 10 gÄnger lÀngre livslÀngd Àn en jÀmförbar motor med borstar. 3-hastighetsdesignen ger mÄngsidighet vid rengöring frÄn marknivÄ eller över huvudhöjd, medan variabel hastighetsavtryckare och hastighetslÄs ger optimal kontroll.
âPWRCORE 20âąâ: Branschledande batteriteknik som kan driva alla SKIL â20V Maxâ-verktyg
Systemet âPWRCORE 20âąâ bestĂ„r av branschledande, avancerad batteri- och laddarteknik, samt innovativa funktioner som du inte hittar nĂ„gon annanstans â till exempel vĂ„r patenterade batterikylningsteknik âKEEPCOOLâąâ som förlĂ€nger drifttiden med upp till 25% och fördubblar batteriets livslĂ€ngd. Samtidigt sĂ€kerstĂ€ller den patenterade âACTIVCELLâąâ-tekniken maximala prestanda och optimalt batteriskydd. âPWRCORE 20âąâ-batterierna och -laddarna Ă€r 100% kompatibla och utbytbara med samtliga SKIL âPWRCORE 20âąâ-elverktyg och trĂ€dgĂ„rdsredskap för mesta möjliga flexibilitet.
SKIL XP Pro Series
Byggd pÄ ett arv av excellens sedan 1924 Àr SKIL XP Pro-serien utvecklad för yrkesproffs som gör smarta val. Som det bÀsta SKIL har att erbjuda kombinerar SKIL XP Pro-serien enastÄende prestanda, hÄllbarhet, professionella funktioner och kompakt ergonomi. Perfekt utrustad för krÀvande projekt i alla hemmiljöer.
Specifikationer
| Performance Level | AVANCERAD PRESTANDA |
|---|---|
| Batterityp | Litiumjon |
| SpÀnning | 20 V Max |
| Nettovikt exkl. batteri | 1.2 kg |
| Luftvolym | 3.1 mÂł/min |
| Max lufthastighet | 300 km/h |
| StrömkÀlla | Batteridriven |
| Produktserie | XP Pro Series |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Borstlös | Ja |
| Warranty | 5 Ärs verktygsgaranti för hemmabruk, 1 Ärs verktygsgaranti för professionellt bruk |
| Variabel hastighetsutlösare | Ja |
| EAN | 4894863200273 |
| Order Number | VA1E3161CB |
| Ljudtryck | 83.5 dB |
| OsĂ€kerhet vibrationer (K) | 1.5 m/sÂČ |
| VibrationsnivĂ„ | 2.5 m/sÂČ |
| Ljudeffekt | 94.5 dB |
| OsÀkerhet (K) | 3 dB |
Förpackningen innehÄller
- SKIL 3161 blÄsmaskin
- FörlÀngningsmunstycke av gummi
- Adapter för luftinsug/-utsug
- Bruksanvisning
TillgÀngliga dokument för detta verktyg



































