Sladdlös vinkelmutterdragare ”Brushless”


- ”Keep Cool™”-teknologi som ger batteriet 25 % längre batteritid och fördubblar livslängden
- Borstlös motor: snabbare, starkare och håller 10 gånger längre
- Högt vridmoment gör att du enkelt skruvar i och ur både skruvar och bultar
- Slagskruvdragarens 90° vinklade huvud gör det möjligt att arbeta i svåråtkomliga utrymmen
- Robust aluminiumväxellåda för ökad hållbarhet
- Unik ”360° LED”-lampa för perfekt skugglös belysning av arbetsstycket
- Kompakt design med låg vikt
- Sexkantschuck med snabbkoppling (6,35 mm / ¼") för smidiga byten av tillbehör
- Paddelbrytare för variabel hastighet säkerställer mjuk start och full kontroll i alla lägen
- Litiumjonteknik: Ingen minneseffekt, ingen självurladdning – alltid redo att användas
- Ergonomisk design och mjukt grepp för optimal komfort och kontroll
- Bältesklämma som gör det enklare att bära med sig verktyget
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument

KEEPCOOL™
Vår patenterade 'KEEPCOOL™'-teknik förhindrar att batterier överhettas och förbättrar batteriprestanda.
Upptäck KEEPCOOL™

PWRCORE 12™ HÖG EFFEKT. KOMPAKT UTFORMNING.
PWRCORE 12™ ger hög effekt med låg vikt, perfekt för arbete ovanför huvudhöjd eller i trånga utrymmen. Upplev själv hur lätta de är att hantera.
Produktbeskrivning
Kompakt, borst- och sladdlös vinkelmutterdragare med högt vridmoment och litiumjonbatteri
Den 12-volts vinkelmutterdragaren SKIL 2231 ger högt vridmoment för enkel skruvdragning och skruvborttagning. Att arbeta i svåråtkomliga utrymmen är också möjligt tack vare mutterdragarens 90° vinklade huvud. Den borstfria motorn är snabbare, starkare och håller 10 gånger så länge som en motsvarande borstmotor. Den sladdlösa vinkelmutterdragaren SKIL 2231 är utrustad med en unik ”360° LED”-lampa. Den lyser upp arbetsstycket perfekt med en bred ljuskägla, utan att kasta skuggor! Denna sladdlösa vinkelmutterdragare har en kompakt design med låg vikt och en robust aluminiumväxellåda som ökar hållbarheten. Det är enkelt att byta tillbehör tack vare sexkantschucken med snabbkoppling. Kort sagt, detta mångsidiga verktyg erbjuder verkligen allt du behöver: tillförlitlig litiumjonbatteriteknik och en paddelbrytare för variabelt varvtal som möjliggör mjukstart och full kontroll i alla lägen. SKIL 2231 CA levereras med en PH2-skruvdragarbit och en bältesklämma. Batteriet ingår inte.
Längre batteritid och livslängd
Verktyget ingår i ”PWRCore 12™”-systemet från SKIL. Med de kompakta 12-volts litiumjonbatterierna får du optimal flexibilitet, eftersom batterierna kan driva alla 12-volts ”PWRCore”-verktyg. ”PWRCore 12™”-verktygen finns tillgängliga med eller utan batterier, vilket ger dig valmöjligheten att lägga till fler verktyg i din samling utan att du dessutom måste köpa nya batterier och laddare. Detta batteri innehåller även ”Keep Cool™”-teknologi, vår coolaste innovation hittills. ”Keep Cool™” kyler battericellerna för att förhindra att de överhettas, vilket ökar batteritiden med 25% och fördubblar livslängden!
Specifikationer
| Performance Level | HÖG PRESTANDA |
|---|---|
| Power Platform | PWRCORE12 |
| Borstlös | Ja |
| Varvtalsreglage | Ja |
| Warranty | 5 års verktygsgaranti för hemmabruk, 1 års verktygsgaranti för professionellt bruk |
| LED-lampa | Ja |
| Två mekaniska hastigheter | Nej |
| Skruvkapacitet | 6.35 mm |
| Chucktyp | Insex |
| Nettovikt exkl. batteri | 1.1 kg |
| Strömkälla | Batteridriven |
| Max. vridmoment för hårt skruvförband | 130 Nm |
| Max. slagfrekvens | 0-3750 IPM |
| EAN | 8719643004093 |
| Order Number | SD1E2231CA |
| Ljudtryck | 83.7 dB |
| Osäkerhet bullernivå (K) | 3.0 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Vibrationsnivå | 5.68 m/s² |
| Ljudeffekt | 94.7 dB |
| Spänning (V) | 12 V |
| Batterier ingår | Nej |
| Batterier krävs | Nej |
Förpackningen innehåller
- SKIL 2231 borst- och sladdlös vinkelmutterdragare
- PH2 skruvdragarbit
- Bältesklämma
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg








































