Borrhammare

- Kraftfull L-formad borrhammare med en motor på 1500 W
- Tre funktioner: slagborrning, vanlig borrning utan slag och rotationsstopp för bilning
- Vibrationsreduceringssystem ger bekvämt arbete och mindre vibrering
- ”SDS+”-system för snabbt och enkelt bitsbyte
- Robust växelhus i magnesium
- Säkerhetskoppling skyddar om du kör fast
- Varvtalsinställningsvred för inställning av rätt varvtal för jobbet
- Mjukt grepp för exakt hantering och optimal kontroll
- Justerbart vibrationsdämpat sidohandtag för säker tvåhandsfattning och mindre vibrationer
- Lättjusterat djupmått för inställning av borrdjup för blindhål
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Produktbeskrivning
Pneumatisk L-formad borrhammare med tre funktioner
Den pneumatiska borrhammaren SKIL 1781 har tre funktioner, en kraftfull motor på 1500W samt varvtalsinställning för optimal kontroll. Den har en kraftfull borrhammarfunktion för borrning i betong, vanlig borrning utan slag samt en rotationsstoppfunktion för lätta bilningsjobb. Vibrationsreduceringssystemet (”VRS”), den bekväma L-formen och det robusta höljer av magnesium gör denna borr perfekt för tuffa jobb som innebär borrning i betong upp till 36 mm och bilning. ”SDS+”-systemet möjliggör snabbt och enkelt tillbehörsbyte. Det mjuka halksäkra greppet och det justerbara vibrationsdämpade sidohandtaget gör att du kan hålla verktyget i en bekväm tvåhandsfattning. Med den praktiska djupmätare kan du ställa in borrdjupet för blinda hål. SKIL 1781 GA levereras i en robust väska med en chuck på 13mm med ”SDS+”-adapter.
Specifikationer
| Performance Level | HÖG PRESTANDA |
|---|---|
| Max. slagfrekvens | 400-3000 IPM |
| Pluggtyp | Type C 2 Pin EU CEE 7/17 (Round) |
| Ingång | 1500 W |
| Borrningskapacitet i stål | 13 mm |
| Strömkälla | Eluttag (sladd) |
| Borrningskapacitet i trä | 40 mm |
| Borrkapacitet i betong | 36 mm |
| Slagenergi | 5 J |
| EAN | 8719643000798 |
| Order Number | RH1E1781GA |
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| Ljudtryck | 94 dB |
| Osäkerhet bullernivå (K) | 3 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Ljudeffekt | 105 dB |
| Vibrationsnivå (bilning) | 20.3 m/s² |
| Vibrationsnivå (slagborrning i betong) | 18.7 m/s² |
Förpackningen innehåller
- SKIL 1781 borrhammare
- Kraftig förvaringsväska
- ”SDS+” adapter med 13 mm chuck
- Vibrationsdämpat sidohandtag
- Djupmått
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg



































