Rotationsverktyg

- Det perfekta verktyget för 101 arbeten i och omkring hemmet
- Variabel hastighet ger högsta möjliga precision och kontroll
- Spindellås för snabbt och enkelt byte av insatsverktyg
- Kompakt verktyg med mjukt grepp för maximal komfort
- Unikt justerbart stödgrepp ger bästa kontroll
- Lampa för bättre arbetsbelysning
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Produktbeskrivning
Överlägsen flexibilitet – Idealisk för massor av olika jobb i och utanför hemmet
SKIL 1415 roterande verktyg är idealisk för mindre gör-det-själv-jobb som skärning, malning, slipning, polering och gravyr. Funktionen med variabel hastighet ger dig full kontroll under fint detaljarbete. Detta roterande verktyg har ett justerbart stödgrepp med integrerad spotlight. SKIL 1415 levereras med 2,4 mm och 3,2 mm hylsor och är kompatibel med ett brett utbud av tillbehör, så du kan alltid hitta rätt tillbehör för jobbet. Detta roterande verktyg levereras i en robust ask med 25 tillbehör.
Kompatibel med ett stort antal tillgängliga tillbehör
SKIL 1415 är kompatibel med de vanligaste tillgängliga tillbehören på marknaden tack vare dess 2,4 mm och 3,2 mm kragar. Där konventionella verktyg ofta är för klumpiga för finare jobb som gravering, formning eller reparation av mindre arbetsstycken, kan du räkna med detta roterande verktyg för att hantera jobben med precision och maximal kontroll.
Variabel hastighet för optimal kontroll
Detta roterande verktyg med variabel hastighet gör att du kan matcha hastigheten på uppgiften du ska utföra för att kunna använda detta verktyg på ett stort antal former, storlekar och material. Du kan lätt ställa in den hastighet du föredrar genom att låta det toppmonterade förvalshjulet rotera.
Snabbt tillbehörsbyte
Spindelns låsningssystem gör att du enkelt och bekvämt kan byta eller ersätta tillbehör. Allt du behöver göra är att låsa spindeln genom att trycka på låsknappen och byta tillbehör med hjälp av tillbehörsnyckeln som medföljer.
Bekväma funktioner för en ökad arbetskomfort
Den ergonomiska designen hos det roterande verktyget ger en optimal precision och arbetskomfort under jobbet. Den integrerade spotlighten i det justerbara sidohandtaget ökar ditt arbetsstyckets synbarhet, även då du arbetar på mörka, slutna platser. SKIL 1415 har en tätad på/av-knapp som skyddar verktyget mot damm och smuts. Detta roterande verktyg levereras i en robust ask med 25 tillbehör för att skära, blästra, slipa, polera och borra. Verktygsstället och det flexibla skaftet är två bekväma tillbehör som garanterar en större arbetsfrihet och en ökad arbetskomfort.
Specifikationer
| Performance Level | TILLFÖRLITLIG PRESTANDA |
|---|---|
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| EAN | 8710364028559 |
| Order Number | F0151415AC |
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Ingång | 125 W |
| Strömkälla | Eluttag (sladd) |
| Ljudtryck | 71 dB |
| Osäkerhet bullernivå (K) | 3 dB |
| Osäkerhet vibrationer (K) | 1.5 m/s² |
| Vibrationsnivå | 2.9 m/s² |
Förpackningen innehåller
- Chucknyckel
- 2,4 och 3,2 mm chuck
- Plastväska
- Justerbart stödgrepp med lampa (2 AA-batterier ingår)
- Totalt 25 tillbehör
- Flexibel axel ingår
- Verktygsstativ ingår
- Extra 3,2 mm chuck
Tillgängliga dokument för detta verktyg

































