Bordssåg

Begränsat lager.
- Bordssåg på 210 mm med kraftfull motor på 2000 W för snabb och smidig kapning
- Kuggstången gör anslagsjusteringen snabb, enkel och exakt
- 2-i-1-anslaget kan även användas som bordsförlängning och förvandlas för precisionssågning
- Verktygslös finjustering av klingans linje
- Snabb justering av bladhöjd
- Steglöst justerbara avfasningsvinklar (-2° - 47° max)
- Omstartskydd förhindrar oavsiktlig start efter strömavstängning
- Smidig att transportera tack vare bärhandtag och även smidig att förvara
- Möjlighet för förvaring av tillbehör på verktyget (anslag, påskjutare, bladskydd, geringsvinkelindikator och nycklar)
- För ren arbetsmiljö: rikta utsläppet av sågspån med dammuppsamlaren
- Dammsugaradapter för minimering av dammnivåer
- Över 100 år av pålitlig SKIL-kvalitet
- Betygsatt med 4,7/5 stjärnor av fler än 500 kunder
- Beställd före 17:00 = skickas idag
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument


EXCEPTIONAL PERFORMANCE FOR SERIOUS PROJECTS
SKIL XP Pro Series represents the very best SKIL has to offer, developed for professionals who make smart choices.
Perfectly equipped to take on serious projects in any domestic environment.
Produktbeskrivning
Exakt och kompakt 210 mm bordssåg
1330 bordssåg med en klinga på 210 mm är en del av SKIL XP Pro-serien. Dessa verktyg levererar exceptionell prestanda för krävande projekt och är utvecklade för professionella användare som gör smarta val. SKIL 1330 bordssåg har en kraftfull motor på 2000 W för enkel sågning upp till 63 mm djup. Ett robust kuggstångs- och kugghjulssystem säkerställer snabb och extremt exakt justering av anhållet.
Bäst resultat; särskilt exakt inställning av anslag, sågdjup och lutning
Modell 1330 har ett multifunktionellt snabbanslag som kan omvandlas till en bordsförlängning för att stödja och styra stora arbetsstycken på upp till 62 cm på höger sida av sågklingan. Ett robust kuggstångssystem säkerställer snabb och extremt noggrann justering av anslaget. Klingans höjd kan också justeras mycket enkelt genom att endast vrida på en stor ratt. Den extra möjligheten till finjustering av sågklingan utan verktyg säkerställer att sågklingan och anslaget alltid är exakt parallella. Avfasningsskärvinkeln kan ställas in utan verktyg från 0° till 45°.
Bäst resultat; särskilt exakt inställning av anslag, sågdjup och lutning
Bordssågen 1330 levereras med en dammsugaradapter, en geringsmätare, skjutstång, två nycklar och en sågklinga på 210 mm med 24 tänder med hårdmetallspetsar för utmärkta resultat.
SKIL XP Pro Series
Byggd på ett arv av excellens sedan 1924 är SKIL XP Pro-serien utvecklad för yrkesproffs som gör smarta val. Som det bästa SKIL har att erbjuda kombinerar SKIL XP Pro-serien enastående prestanda, hållbarhet, professionella funktioner och kompakt ergonomi. Perfekt utrustad för krävande projekt i alla hemmiljöer.
Specifikationer
| Performance Level | AVANCERAD PRESTANDA |
|---|---|
| Bladets centrumhål, diameter | 30 mm |
| Bladets diameter | 210 mm |
| Maximalt sågdjup - 0° fasvinkel | 63.5 mm |
| Maximalt sågdjup - 45° fasvinkel | 45 mm |
| Maximal sågbredd till vänster om bladet | 305 mm |
| Maximal sågbredd till höger om bladet | 622 mm |
| EAN | 4894863201959 |
| Order Number | BT1E1330AA |
| Warranty | 3 års garanti för hemmabruk |
| Spänning (V) | 220-240 V |
| Strömkälla | Eluttag (sladd) |
| Produktserie | XP Pro Series |
| Effekt | 2000 W |
| Frekvens | 50-60 hz |
Förpackningen innehåller
- Bordssåg SKIL 1330
- 2-i-1-anslag
- Geringsvinkelindikator
- Blad med hårdmetallspetsar (210mm, 48 tänder)
- Klyvkniv med bladskydd
- Klyvkniv utan bladskydd
- Push stick
- Dammutsugsrör
- Dammsugsadapter
- 2 nycklar
- Insexnyckel
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg
































