Kolborstfri gräsklippare




- Digital kolborstfri motor: ”50 % mer kraft¹, 45 % snabbare¹ och 10× längre livslängd
- Självgående gräsklippare för en överlägsen och bekväm klipparupplevelse
- 46 cm klippbredd, perfekt för medelstora till stora gräsmattor
- Justerbar hjuldrivhastighet med hastighetskontroll för optimal kontroll under klippning
- Centralt handtag för bekväm höjdjustering mellan 25 och 75 mm i 6 lägen
- Två arbetslägen för bra hållning och mindre belastning på armar och rygg
- Enkel höjdjustering eller förvaring med teleskophandtag och snabbfrigöring
- Multchingproppen blockerar gräsuppsamlingskanalen för att naturligt gödsla gräsmattan
- Ergonomiskt, stort bärhandtag för enkel transport
- 'Grass Box Full'-indikatorn visar exakt när det är dags att tömma, vilket gör klippningen smidigare
- Klara mer gräs med stor 50 l uppsamlingsbox för effektiv, oavbruten klippning
- Upplev enkel gräsklippning med en kapacitet på upp till 625 m² med två 4.0Ah batterier
- 'Easy Storage'-design för platsbesparande och ordnad förvaring av verktyget
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden
Bläddra till
- Produktbeskrivning
- Specifikationer
- Recensioner
- Dokument
- Genomföranden

Digitala borstlösa motorer
Den senaste, toppavancerade tekniken är inbyggd i själva DNA:t i varje SKIL-verktyg. Våra komptakta digitala borstlösa motorer ger mer effekt och högre verkningsgrad och har längre livslängd än jämförbara borstförsedda motorer.
Upptäck Digitala borstlösa motorerKEEPCOOL™
Vår patenterade 'KEEPCOOL™'-teknik förhindrar att batterier överhettas och förbättrar batteriprestanda.
Upptäck KEEPCOOL™

Enkel förvaring
Oreda ger sämre prestanda – därför är alla våra trädgårdsredskap utformade med en utrymmessparande Easy Storage-lösning.
Upptäck Enkel förvaringACTIVCELL™
Vår intelligenta ACTIVCELL™-teknik övervakar kontinuerligt batteriets spänning, temperatur och ström och överför denna information till verktyget i realtid.
Upptäck ACTIVCELL™


PWRCORE 20™ ALLVARLIG KRAFT OCH PRESTANDA.
PWRCORE 20™ är det perfekta valet för större projekt. Den seriösa kraften och prestandan gör att du kan slutföra varje uppgift med lätthet.
Produktbeskrivning
Borstlös, batteridriven, självgående gräsklippare 46 cm
Långhalsad gipsslip 7521 är en del av SKIL XP Pro-serien. Dessa verktyg levererar enastående prestanda för krävande projekt och är utvecklade för professionella som gör smarta val. Den kraftfulla gipsslipen på 750 W är konstruerad för Ø 225 mm skivor, vilket gör att du kan slutföra arbeten snabbt och med minimal ansträngning. Med förlängningsstången samt den 4 meter långa slangen och strömkabeln kan du enkelt slipa stora ytor. Verktyget är utrustat med flera elektroniska funktioner, inklusive mjukstart för smidig start utan ryck, konstant hastighet för jämna resultat och överbelastningsskydd för längre livslängd. Dessutom gör den variabla hastigheten att du kan anpassa slipen till olika material för optimal prestanda.
PWRCORE 20™ marknadsledande batteriteknologi för att driva alla SKIL «20V Max»-verktyg
PWRCORE 20™-systemet består av marknadsledande avancerad batteri- och laddningsteknologi samt innovativa funktioner som du inte hittar någon annanstans, såsom vår patenterade KEEPCOOL™-batterikylteknologi som ökar driftstiden med upp till 25 % och fördubblar batteriets livslängd. Den patenterade ACTIVCELL™-teknologin garanterar maximal prestanda och optimalt batteriskydd. PWRCORE 20™-batterier och laddare är 100 % kompatibla och utbytbara med alla SKIL PWRCORE 20™ elverktyg och trädgårdsverktyg för ultimat flexibilitet.
SKIL XP
Byggd på ett arv av excellens sedan 1924 är SKIL XP utvecklad för trädgårdsmästare som gör smarta val. Som det bästa SKIL har att erbjuda kombinerar SKIL XP enastående prestanda, hållbarhet, professionella funktioner och kompakt ergonomi. Perfekt utrustad för krävande trädgårdsprojekt.
Specifikationer
| Performance Level | EXCEPTIONELL PRESTANDA |
|---|---|
| Klippbredd | 46 cm |
| Spänning | 2X20 V Max |
| Strömkälla | Batteridriven |
| Produktserie | XP |
| Mulchingsats | Nej |
| Batterikapacitet | 2x4.0 Ah |
| Klipphöjd | 25-75 mm |
| Kapacitet för uppsamlingsbox | 50 l |
| Spänning (V) | 20 V |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Borstlös | Ja |
| Warranty | 5 års verktygsgaranti för hemmabruk, 1 års verktygsgaranti för professionellt bruk |
| EAN | 4894863203755 |
| Order Number | GM1E0151BA |
Förpackningen innehåller
- SKIL 0151 batteridriven kolborstfri gräsklippare
- 2x '20V Max' (18V) 4,0Ah 'KEEPCOOL™' Li-Ion batteri
- 2x Laddare (3122 AA)
- 50L gräsuppsamlare
- Gräsklipparkniv
- Bruksanvisning
Tillgängliga dokument för detta verktyg

































