'Brushless' cordless hedge cutter




- Digital brushless motor: '50% more power¹, 45% faster¹ and 10x longer lifetime
- Laser-cut, diamond ground blade ensures excellent cutting quality
- Cuts large branches up to 20 mm thick
- Dual action hardened-stee blades for clean cuts and less vibration
- Blade tip protector protects the blade when working along walls and paths
- 'Easy Storage' design for space saving and orderly storage of tool

Digital Brushless Motors
The latest cutting-edge technology is embedded in the very DNA of each and every SKIL tool. Our compact, digital brushless motors deliver extra power, extra efficiency and a longer lifetime than comparable brushed motors.
Discover Digital Brushless MotorsEasy Storage
Clutter impedes performance, so each of our garden tools is designed with a space-saving Easy Storage solution.
Discover Easy Storage


PWRCORE 20™ SERIOUS POWER AND PERFORMANCE.
PWRCORE 20™ is the perfect choice for bigger projects. The serious power and performance allow you to complete every task at hand with ease.
Product Description
Brushless cordless 45-cm hedge cutter for effortless trimming
The ‘20V Max’ (18V) SKIL 0438 is a cordless hedge cutter for cutting hedges and shrubs. It’s part of the SKIL brushless range, offering unmatched value for money. Our brushless motor is faster, stronger and lasts 10 times longer than a conventional brushed motor.
With its laser-cut, diamond-ground 45-cm blade, this hedge cutter offers excellent cutting quality. Cutting thick branches is no issue with its 20-mm blade spacing and is ensured with the dual action hardened-steel blades. You can even cut along walls or close to the ground thanks to the blade tip protector. This prevents damage to the blade tip when the cordless hedge cutter touches a hard surface. Thanks to SKIL’s exclusive EASY STORAGE design, this tool takes up minimal storage space after use. SKIL 0438 CA is supplied with a blade cover and an EASY STORAGE hook. The battery and charger aren’t included.
PWRCORE 20™ industry-leading battery technology to power all SKIL '20V Max' tools
The PWRCORE 20™ system consists of industry-leading advanced battery and charger technology, plus innovative features you won’t find anywhere else, such as our patented KEEPCOOL™ battery cooling technology which increases the runtime by up to 25% and doubles the battery lifetime. Whereas the patented ACTIVCELL™ technology safeguards a maximum performance and optimal battery protection. The PWRCORE 20™ batteries and chargers are 100% compatible and interchangeable with all SKIL PWRCORE 20™ power tools and garden tools for ultimate flexibility.
Specifications
| Performance Level | HIGH PERFORMANCE |
|---|---|
| Tool Height (mm) | 185 |
| Max. cutting capacity | 20 mm |
| Blade length | 45 cm |
| No Load Speed (spm) | 3000 |
| Dual Action | Yes |
| Power source | Battery (cordless) |
| Tool Length (mm) | 882 |
| Tool Weight (kg) | 1.88 |
| Tool Width (mm) | 222 |
| IP Class | IPX4 |
| No Load Speed (spm) | 3000 |
| Tool Height (mm) | 185 |
| Dual Action | Yes |
| Motor Type | Brushless |
| Rotating rear handle | No |
| Blade length (cm) | 45 |
| Tool Width (mm) | 222 |
| Tool Weight (kg) | 1.88 |
| Tool Length (mm) | 882 |
| Battery capacity | 3000 A·h |
| Motor Type | Brushless |
| Max. charge current | 220-240V/50-60Hz A |
| Net weight incl. battery | 2.5 kg |
| Net weight excl. battery | 1.88 kg |
| Charge current | 90 A |
| Battery type | Lithium-Ion |
| Voltage (V) | 20 V |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Blade Type | Double sided |
| Lock-Off | Yes |
| Rotatable Main Handle | No |
| Blade Tip Protector | Yes |
| Saw Function | No |
| Front Handle Trigger | Yes |
| Serviceable Housing | No |
| Lock-Off | Yes |
| Warranty | 5 year tool warranty for domestic use, 1 year tool warranty for professional use |
| IP Class | IPX4 |
| EAN | 4894863202192 |
| Cutting Capacity (mm) | 20 |
| Speed Selection | No |
| Blade Treatment | Laser |
| Blade Tooth Depth (mm) | 20 |
| Blade Tip Protector | Yes |
| Front Handle Trigger | Yes |
| Hanging Hole | Yes |
| Rotatable Main Handle | No |
| Rotating Angle | No |
| Saw Function | No |
| Serviceable Housing | No |
| Sound pressure | 79 dB |
| Uncertainty noise power (K) | 2.5 dB |
| Uncertainty Vibration (K) | 1.5 m/s² |
| Vibration level | 2.1 m/s² |
| Sound power | 90 dB |
| Uncertainty noise pressure (K) | 3 dB |
| Category Type | Outdoor Power Equipment |
Packaging contains
- SKIL 0428 cordless hedge trimmer
- Blade cover
- 'Easy Storage' hook
- Instruction manual
Available documents for this tool
































