'PWRASSIST™' cordless USB charging adapter


- Compact and convenient design extremely handy for charging electronic devices on the go
- Two USB ports for charging two devices simultaneously with fast charging up to 2.1 amperes

PWRASSIST™
There’s no need to restrict your SKIL batteries to the use of SKIL power tools. Our PWRASSIST™ battery and PWRASSIST™ USB adapter allow you to charge phones and tablets on the go.
Discover PWRASSIST™

PWRCORE 20™ - One battery. 100+ products.
PWRCORE 20™ is SKIL’s innovative battery platform, compatible with over 100 products. From garden tools to power tools. Thanks to smart technologies such as KEEPCOOL™ and ACTIVCELL™, the battery always delivers the right amount of power for every job.
With a lifespan up to twice as long as a standard battery, you are not just investing in tools, but in a platform that grows with you.
Product Description
There’s no need to restrict your SKIL batteries to the use of SKIL power tools. The SKIL 3162 ‘PWRASSIST™’ cordless USB charging adapter powers other mobile devices as well. This smart product allows you to easily charge your phone or tablet on the go. Take convenient power anywhere you need it with SKIL ‘PWRASSIST™’.
Specifications
| Performance Level | ADVANCED PERFORMANCE |
|---|---|
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| EAN | 4894863200785 |
| Voltage Max | 20 V Max |
| Output Voltage (V) | 20 V |
| Max. USB port output current (in total) | 3.6 A |
| Number of USB ports | 2 |
| Max. USB port output current (each port) | 2.1 A |
| Power source | Battery (cordless) |
Packaging contains
- SKIL 3162 'PWRASSIST™' cordless USB charging adapter
- Instruction manual
Available documents for this tool

































