Cordless LED work light


- 'Keep Cool™' battery technology ensures 25% longer run time and 2x the lifetime
- 12V cordless LED spotlight provides bright white light up to 850 lumens
- Two-step brightness control for more flexibility during use
- Hands-free use in clearly-lit environment, thanks to stable foot and hanging option
- Lithium-Ion technology: no memory effect, no self-discharge and always ready for use

KEEPCOOL™
Our patented ‘KEEPCOOL™’ technology prevents batteries from overheating and improves battery performance.
Discover KEEPCOOL™

PWRCORE 12™ BIG POWER. LIGHT WEIGHT.
PWRCORE 12™ combines powerful performance with a lightweight design, making it perfect for overhead work or tight spaces. Experience the ease of use for yourself!
Product Description
Compact cordless LED work light with two brightness settings
The 12V SKIL 2156 is a compact cordless LED work light that ensures light where you need it during your DIY jobs. It’s equipped with two-step brightness control for extra brightness when required. Switching between the different light settings is simple by pushing only one button. This tool provides bright white light up to 850 lumens, which can be compared to the brightness of an incandescent light bulb that uses 60W. In contrast to an incandescent light bulb, the SKIL 2156 is energy-saving and more environmental-friendly. For extra working convenience, you can easily aim the light in the desired direction by adjusting the support hook. Another option is hanging the LED work light on the hook. These handy features ensure you have both hands free for the actual DIY job. The SKIL 2156 CA is supplied without a battery.
Longer run time & battery life
This tool is part of the SKIL ‘PWRCore 12™’ system. With the compact 12V Lithium-Ion battery packs you’re ensured of optimal flexibility because 'PWRCore 12™' batteries can power all 12V 'PWRCore' tools. The ‘PWRCore 12™’ tools are available with and without batteries, which gives you the flexibility to add more tools to your range without being obliged to purchase new batteries and chargers as well. This battery also contains ‘Keep Cool™’ battery technology, our coolest innovation yet. ‘Keep Cool™’ cools the battery cells to prevent them from over-heating, which increases the run time by up to 25% and doubles the battery lifetime!
Specifications
| Performance Level | HIGH PERFORMANCE |
|---|---|
| Power Platform | PWRCORE12 |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Voltage (V) | 12 V |
| Net weight excl. battery | 0.7 kg |
| Colour temperature | 5000 K |
| Colour rating index (CRI) | 80 |
| Light Source | 24 pcs, 0.5W LEDs |
| Max. luminous flux | 850 lm |
| Number of brightness settings | 2 |
| Power source | Battery (cordless) |
| Rotating lamp head | Yes |
| EAN | 8719643004123 |
Packaging contains
- SKIL 2156 cordless LED work light
- Instruction manual
Available documents for this tool






































