Cordless LED spotlight


- 'Keep Cool™' battery technology ensures 25% longer run time and 2x the lifetime
- 12V cordless LED spotlight provides bright white light up to 380 lumens
- Two-step brightness control for more flexibility during use
- Turnable in different directions (120°) for hands-free use
- Strong, convenient handle with soft grip for easy carrying
- Lithium-Ion technology: no memory effect, no self-discharge and always ready for use

KEEPCOOL™
Our patented ‘KEEPCOOL™’ technology prevents batteries from overheating and improves battery performance.
Discover KEEPCOOL™

PWRCORE 12™ BIG POWER. LIGHT WEIGHT.
PWRCORE 12™ combines powerful performance with a lightweight design, making it perfect for overhead work or tight spaces. Experience the ease of use for yourself!
Product Description
Compact, bright cordless LED spotlight
The 12V SKIL 2155 is a compact cordless LED spotlight that ensures light where you need it during your DIY jobs. It’s equipped with two-step brightness control for extra brightness when required. Switching between the different light settings is simple and only requires the use of one finger. This LED spotlight produces 380 lumens, which can be compared to the brightness of an incandescent light bulb that uses 25W. In contrast to an incandescent light bulb, the SKIL 2155 is energy-saving and more environmental-friendly. For extra working convenience, you can easily adjust the head of the cordless LED spotlight to aim the light in the right direction. This handy feature ensures you have both hands free for the actual DIY job. Last but not least, this tool has a strong, convenient handle with soft grip for easy carrying. The SKIL 2155 CA is supplied without a battery.
Longer run time & battery life
This tool is part of the SKIL ‘PWRCore 12™’ system. With the compact 12V Lithium-Ion battery packs you’re ensured of optimal flexibility because 'PWRCore 12™' batteries can power all 12V 'PWRCore' tools. The ‘PWRCore 12™’ tools are available with and without batteries, which gives you the flexibility to add more tools to your range without being obliged to purchase new batteries and chargers as well. This battery also contains ‘Keep Cool™’ battery technology, our coolest innovation yet. ‘Keep Cool™’ cools the battery cells to prevent them from over-heating, which increases the run time by up to 25% and doubles the battery lifetime!
Specifications
| Performance Level | HIGH PERFORMANCE |
|---|---|
| Power Platform | PWRCORE12 |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Voltage (V) | 12 V |
| Net weight excl. battery | 0.3 kg |
| Colour temperature | 5700 K |
| Colour rating index (CRI) | 75 |
| Light Source | 8 pcs, 0.5W LEDs |
| Max. luminous flux | 380 lm |
| Number of brightness settings | 2 |
| Power source | Battery (cordless) |
| Rotating lamp head | Yes |
| EAN | 8719643004116 |
Packaging contains
- SKIL 2155 cordless LED spotlight
- Instruction manual
Available documents for this tool







































