Brushless lawn mower




- Digital brushless motor: '50% more power¹, 45% faster¹ and 10x longer lifetime
- Self propelled lawn mower for superior, effortless mowing experience
- Wide 46 cm cutting width, excellent for mowing of medium to large-sized lawns
- Adjustable wheel driving speed with the speed control dial for optimal contol during mowing
- Central handle for convenient height-of-cut adjustment between 25 and 75 mm in 6 positions
- Two working height settings for a good posture and less strain on your arms and back while mowing
- Easily modify the working height or store the product using the quick-release telescopic handles
- The mulching plug blocks the grass collecting channel to naturally fertilize your lawn
- Ergonomic, large carrying handle for convenient transpor
- Know exactly when to empty with the 'Grass Box Full' indicator, making mowing more convenient
- Tackle more grass with the large 50L collection box for efficient, uninterrupted mowing
- Experience effortless mowing with a capacity of up to 625 m² with two 4.0Ah batteries
- 'Easy Storage' design for space-saving and orderly storage of tool

KEEPCOOL™
Our patented ‘KEEPCOOL™’ technology prevents batteries from overheating and improves battery performance.
Discover KEEPCOOL™ACTIVCELL™
Our intelligent ACTIVCELL™ technology continuously monitors the voltage, temperature and current of the battery. Transmitting this information to the tool in real-time, it helps extract the right amount of energy from the battery for the job.
Discover ACTIVCELL™

Digital Brushless Motors
The latest cutting-edge technology is embedded in the very DNA of each and every SKIL tool. Our compact, digital brushless motors deliver extra power, extra efficiency and a longer lifetime than comparable brushed motors.
Discover Digital Brushless MotorsEasy Storage
Clutter impedes performance, so each of our garden tools is designed with a space-saving Easy Storage solution.
Discover Easy Storage


PWRCORE 20™ - One battery. 100+ products.
PWRCORE 20™ is SKIL’s innovative battery platform, compatible with over 100 products. From garden tools to power tools. Thanks to smart technologies such as KEEPCOOL™ and ACTIVCELL™, the battery always delivers the right amount of power for every job.
With a lifespan up to twice as long as a standard battery, you are not just investing in tools, but in a platform that grows with you.
Product Description
Brushless cordless self-propelled 46 cm lawn mower
The 20V Max 0151 self-propelled lawn mower is part of the SKIL XP range, an extensive outdoor power equipment program developed for gardeners who make smart choices. Like all other SKIL 20V cordless tools, it is powered by the industry-leading PWRCORE 20TM battery technology. The 0151 lawn mower has the performance of 40V Max, using two 20V Max batteries. It’s ideal for mowing large lawns thanks to its 46 cm mowing width and brushless motor that is faster, stronger and lasts 10x longer than a comparable brushed motor. For an optimum mowing experience, you can use the self-propell function with speed control to adjust the wheel driving speed during mowing. Thanks to the handle you can easily match the mowing height to your lawn conditions. The SKIL 0151 has six height settings between 25 and 75 mm that can be adjusted with the central handle. Two working height settings ensure a flexible working height for fatigue-free mowing. Thanks to SKIL’s exclusive Easy Storage design, this tool takes up minimal storage space after use.
PWRCORE 20™ industry-leading battery technology to power all SKIL '20V Max' tools
The PWRCORE 20™ system consists of industry-leading advanced battery and charger technology, plus innovative features you won’t find anywhere else, such as our patented KEEPCOOL™ battery cooling technology which increases the runtime by up to 25% and doubles the battery lifetime. Whereas the patented ACTIVCELL™ technology safeguards a maximum performance and optimal battery protection. The PWRCORE 20™ batteries and chargers are 100% compatible and interchangeable with all SKIL PWRCORE 20™ power tools and garden tools for ultimate flexibility.
SKIL XP
Built on a legacy of excellence since 1924, SKIL XP is developed for gardeners who make smart choices. Representing the very best SKIL has to offer, SKIL XP combines exceptional performance, durability, pro-grade features, and compact ergonomics. Perfectly equipped to take on serious gardening projects.
Specifications
| Performance Level | EXCEPTIONAL PERFORMANCE |
|---|---|
| Mowing width | 46 cm |
| Driving Mechanism | Self-propelled |
| Number of batteries | 2 |
| Voltage Max | 2X20 V Max |
| Power source | Battery (cordless) |
| Product Series | XP |
| Mulching kit | No |
| Battery capacity | 2x4.0 Ah |
| Mowing height settings | 6 |
| Mowing height | 25-75 mm |
| Grass box capacity | 50 l |
| No Load Speed (rpm) | 2800 |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Brushless | Yes |
| Warranty | 5 year tool warranty for domestic use, 1 year tool warranty for professional use |
| EAN | 4894863203755 |
| Voltage (V) | 20 V |
Packaging contains
- SKIL 0151 lawn mower
- 2x '20V Max' (18V) 4,0Ah 'KEEPCOOL™' Li-Ion battery
- 2x Charger (3122 AA)
- 50L grass collection bag
- Lawn mower knife
- Instruction manual
Available documents for this tool

































