Akku-stiksav »Brushless«


- »Keep Cool™«-batteriteknologi sikrer 25 % længere driftstid og dobbelt så lang levetid
- Børsteløs motor: hurtigere, stærkere og holder 10x længere
- Kompakt letvægtsdesign for optimal kontrol og styring
- Unik »360° LED«-lampe til perfekt, skyggefri oplysning af savelinjen
- Forvalgt trinløs hastighedskontrol for præcisionssavning i forskellige materialer
- Den særlige »Auto Speed«-indstilling sikrer kontrolleret start; værktøjet arbejder automatisk op til maksimal hastighed, og kun efter at den faktiske savning er startet
- Hurtig og nem udskiftning af klinger med værktøjsfrit »Clic«-system
- Elektrisk bremse giver større komfort, så arbejdet kan gøres hurtigere
- Pendulindstilling til alle opgaver: fra buer/detaljeret savning til ligeud med fuld kraft
- Særdeles slidstærk fodplade i aluminium
- Fodpladens vinkel kan justeres til venstre eller højre for nøjagtig smigskæring op til 45°
- Blæserfunktion holder savelinjen ren og nem at følge
- Adapter medfølger til eventuel tilkobling af støvsuger
- Lithium-Ion-teknologi: ingen hukommelseseffekt, ingen selvafladning og altid klar til brug
- Med soft grip for større komfort og bedre greb

KEEPCOOL ™
Vores patenterede KEEPCOOL™-TEKNOLOGI forhindrer, at batterierne bliver overophedede og forbedrer dermed ydeevnen.
Opdag KEEPCOOL ™

PWRCORE 12™ STOR KRAFT. KOMPAKT DESIGN.
PWRCORE 12™ leverer letvægtskraft, perfekt til arbejde over hovedhøjde og på trange steder. Oplev selv, hvor nemt det er at håndtere.
Produktbeskrivelse
Kompakt, børsteløs, batteridrevet stiksav med unik »360° LED«-lampe
Den batteridrevne stiksav 12 V SKIL 2433 er velegnet til nøjagtig savning af buede og lige snit takket være den trinløse hastighedskontrol og 4 pendulindstillinger. Det er også muligt at save, mens du vender værktøjet på hovedet, takket være det kompakte letvægtsdesign med stavgreb. Den børsteløse motor er hurtigere og stærkere og holder 10 gange længere end en lignende motor med børster. Denne batteridrevne stiksav er udstyret med en unik »360° LED«-lampe. Den oplyser savelinjen perfekt med bred lyskegle uden at skabe skygger! Den særlige »Auto Speed«-indstilling sikrer kontrolleret start; værktøjet arbejder automatisk op til maksimal hastighed, og kun efter at den faktiske savning er startet. »Clic«-systemet gør det nemt at skifte savklinge uden brug af værktøj. Andre praktiske funktioner er f.eks. støvblæseren, der giver klart udsyn over emnet, og fodpladen, der muliggør smigskæring op til 45°. SKIL 2433 CA leveres med en savklinge til træ, en savklinge til savning af buer og en støvsugeradapter. Batteriet medfølger ikke.
Længere driftstid og batterilevetid
Dette værktøj er en del af SKIL »PWRCore 12™«-systemet. Med de kompakte 12 V-lithium-ion-batterier er du sikret optimal fleksibilitet, fordi »PWRCore 12™«-batterier kan forsyne alle 12 V »PWRCore«-værktøjer med strøm. »PWRCore 12™«-værktøjerne fås med og uden batterier, hvilket giver dig fleksibilitet til dit værktøj, så du ikke behøver også at købe nye batterier og opladere. Dette batteri indeholder også »Keep Cool™«-batteriteknologien, vores sejeste innovation til dato. »Keep Cool™« køler battericellerne for at forhindre overophedning, og det giver op til 25% længere driftstid og dobbelt så lang batterilevetid!
Specifikationer
| Performance Level | HØJ YDEEVNE |
|---|---|
| Spænding | 12 V |
| Nettovægt ekskl. batteri | 2.1 kg |
| Strømkilde | Batteri (trådløs) |
| Klingehastighed | 800-3000 |
| Savkapacitet i træ | 90 mm |
| Slaglængde | 22 mm |
| Savkapacitet i aluminium | 20 mm |
| Savkapacitet i metal | 10 mm |
| Pendulindstillinger | 4 |
| Power Platform | PWRCORE12 |
| Uden børster | Ja |
| LED-lampe | Ja |
| Warranty | 5 års værktøjsgaranti til privat brug, 1 års værktøjsgaranti til professionelt brug |
| EAN | 8719643004109 |
| Order Number | SW1E2433CA |
Emballagen indeholder
- SKIL 2433 børsteløs akku-stiksav
- Savklinge (træ)
- Savklinge (metal)
- Savklinge (buer)
- Støvsugeradapter
- Sekskantnøgle
- Brugsanvisning
Tilgængelige dokumenter til dette værktøj








































