Klopboormachine

- Krachtige 710 W klopboormachine
- 13 mm snelspanboorkop met dubbele bus voor gemakkelijk wisselen van accessoires
- Compacte klopboormachine met een comfortabel modern ontwerp
- Ideaal voor alle boorwerkzaamheden in en rond het huis
- Hoog aantal slagen per minuut om snel en zonder enige moeite te boren in metselwerk
- Het hamermechanisme kan uitgeschakeld worden voor normaal boren en schroeven
- De functie-indicatie geeft de bedieningsstand aan
- Links-rechtsschakelaar voor in- en uitdraaien van schroeven
- Variabele-snelheidsschakelaar met: - vergrendelknop voor continu gebruik - snelheidskeuzeknop om de juiste snelheid te kiezen voor optimale prestaties bij elke toepassing
- Traploos verstelbare zijhandgreep voor bediening met twee handen
- Eenvoudig te verstellen diepteaanslag voor het instellen van de boordiepte bij het boren van blinde gaten
Scroll naar
- Product beschrijving
- Specificaties
- Reviews
- Documenten
- Uitvoeringen
Scroll naar
- Product beschrijving
- Specificaties
- Reviews
- Documenten
- Uitvoeringen
Product beschrijving
Hammer drill with 13 mm keyless chuck and variable speed
The SKIL 6290 hammer drill is the ideal tool for all your drilling jobs in and around the home. It is powerful with a 710W motor. It has a compact design and convenient features, for instance the function indicator. This hammer drill has a double-sleeve 13 mm keyless chuck for fast and easy accessory changing. The variable speed with speed pre-selection gives versatility and control of your job. This hammer drill is supplied in a sturdy case with a side handle, depth gauge and a set of three 5, 6 and 8 mm masonry drill bits.
High performance
This hammer drill is powerful thanks to its 710W motor and it has a 13 mm double-sleeve keyless chuck for fast and easy accessory changing. The double-sleeve chuck has two sleeves; you hold one while you turn the other to tighten or loosen the chuck. The hammer mechanism is for drilling in masonry and the hammer mode can be switched off for regular drilling and screwdriving. All these features make this hammer drill ideal for your drilling jobs in and around the home.
Variable speed with speed pre-selection for optimum control
The tool has variable speed for precise drilling and driving. You can adjust the preferred speed with the speed pre-selection wheel. For your convenience you can lock the trigger for continuous drilling and driving.
Handy features for extra working comfort
This hammer drill has a range of handy features, for example the reversing function. This comes in handy for instance when you’re loosening or removing screws. The handy function indicator will show you which operating mode is active. The tool is supplied with a side handle for comfortable two-handed control and includes a depth gauge to set the drilling depth for blind holes. The drill is supplied in a sturdy case with a set of three 5, 6 and 8 mm masonry drill bits.
Specificaties
| Performance Level | BETROUWBARE PRESTATIES |
|---|---|
| Variabele-snelheidsschakelaar | Ja |
| Warranty | 3 jaar garantie voor huishoudelijk gebruik |
| Max. slagfrequentie | 0-43200 IPM |
| Spanning/frequentie | 220-240V/50-60Hz |
| Ingangsvermogen | 710 W |
| Capaciteit boorkop | 13 mm |
| Boorcapaciteit in staal | 13 mm |
| Boorcapaciteit in hout | 35 mm |
| Voeding | Netstroom (stekker) |
| Boorcapaciteit in metselwerk | 16 mm |
| EAN | 8710364067596 |
| Geluidsdrukniveau | 94 dB |
| Onzekerheid geluidsdruk (K) | 3 dB |
| Onzekerheid trillingen (K) | 1.5 m/s² |
| Geluidsvermogen | 105 dB |
| Trillingsniveau (boren in metaal) | 3.0 m/s² |
| Trillingsniveau (klopboorfunctie in beton) | 13.2 m/s² |
Verpakking bevat
- Zijhandgreep
- Diepteaanslag
- Set van 3 steenboren (Ø 5/6/8 mm)


































