LED Work light (Energy Line)

- Powerful 20W LED light with low energy consumption and long lifetime
- Light where you need it thanks to the 6 metre power cord
- Turnable in different directions with the 3 wing nuts
- Durable and robust aluminium housing
Product Description
The ‘Energy Line’ LED work light
The SKIL 0320 is a bright LED work light that ensures light where you need it during your DIY jobs. It’s specially designed for the SKIL ‘Energy Line’: good performance, better for the environment and the best working freedom. This LED work light produces 1575 lumens, which can be compared to the brightness of a halogen lamp that uses 100W. In contrast to a halogen lamp, this 20W LED work light is energy-saving and more environmental-friendly. It has a long 6 metre cord for extra freedom of movement. Simply place the SKIL 0320 on the floor, plug it in and start your DIY job. For extra working convenience, you can easily adjust this turnable LED work light in two directions. The robust aluminium housing increases the SKIL 0320’s durability.
‘Energy Line’: good performance, better for the environment, best working freedom
SKIL ‘Energy Line’ tools have a good performance, are better for the environment and they provide the best working freedom. Good performance means that the LED work light can assist while performing all common in-house DIY jobs. SKIL ‘Energy Line’ tools are better for the environment because of their low-energy consumption, the limited usage of raw materials and their compact, lightweight design. Best working freedom is ensured thanks to the extra-long 6 or 10 metre power cord, which combines non-stop mains power and extra freedom of movement while working.
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| Voltage & frequency | 220-240V/50-60Hz |
| Plug Type | Type G 3 Pin UK |
| Input wattage | 20 W |
| Colour temperature | 6,500 K |
| Life span bulb | 50,000 h |
| Luminous flux | 1575 lm |
| Power source | Alternating Current |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| EAN | 8710364077465 |
| Order Number | F0150320AB |
| Cord Length | 6 m |
Packaging contains
- SKIL 0320 LED Work light
- Instruction manual
Available documents for this tool
































