'Brushless' cordless circular saw




- Brushless motor: 37% faster, 88% stronger and lasting 10x longer
- Maximum cutting depth of 61 mm at 90° and 43 mm at 45°
- LED light illuminates the line of cut for better sight of the workpiece
- Electric brake assures greater comfort and allows quicker work
- Dust-protected bearings ensure extra durability
- Spindle lock for easy blade changing
- Safety switch prevents accidental starting
- Integrated vacuum cleaner connection
- Ergonomically superior design ensures optimal control and guidance
- Integrated key storage


EXCEPTIONAL PERFORMANCE FOR SERIOUS PROJECTS
SKIL XP Pro Series represents the very best SKIL has to offer, developed for professionals who make smart choices.
Perfectly equipped to take on serious projects in any domestic environment.
Product Description
Robust brushless cordless circular saw with a cutting depth up to 61 mm
The ’20V Max’ (18V) SKIL 3550 cordless circular saw is ideal for precise sawing up to 61 mm deep. The brushless motor is faster, stronger and lasts 10 times longer than a comparable brushed motor. Good visibility of your work is assured thanks to the LED light. The adjustable footplate allows bevel cuts up to 50°. For a cleaner working environment, the vacuum cleaner adapter fits most standard-size vacuum cleaners. Other handy features include the electric brake for extra working comfort and the spindle lock for easy blade changing. To provide durability this circular saw is equipped with sealed ball bearings. Sealed ball bearings protect the saw from dust to extend the saw’s lifetime. What’s more, this circular saw has ergonomic softgrip handles that ensure optimum control and working comfort. The SKIL 3550 DA is supplied in a carrying bag with a ‘20V Max’ (18V) 4.0Ah ‘KEEPCOOL™’ battery, a 24-tooth carbide-tipped saw blade, a 'PWRJUMP™' charger, a parallel guide and vacuum cleaner adapter.
‘PWRCORE 20™’ industry-leading battery technology to power all SKIL '20V Max' tools
The ‘PWRCORE 20™’ system consists of industry-leading advanced battery and charger technology, plus innovative features you won’t find anywhere else, such as our patented ‘KEEPCOOL™’ battery cooling technology which increases the runtime by up to 25% and doubles the battery lifetime. Whereas the patented ‘ACTIVCELL™’ technology safeguards a maximum performance and optimal battery protection. The ‘PWRCORE 20™’ batteries and chargers are 100% compatible and interchangeable with all SKIL ‘PWRCORE 20™’ power tools and garden tools for ultimate flexibility.
SKIL XP Pro Series
Built on a legacy of excellence since 1924, the SKIL XP Pro Series is developed for professionals who make smart choices. Representing the very best SKIL has to offer, the SKIL XP Pro Series combines exceptional performance, durability, pro-grade features, and compact ergonomics. Perfectly equipped to take on serious projects in any domestic environment.
Specifications
| Net weight excl. battery | 2.6 kg |
|---|---|
| Plug Type | Type C 2 Pin EU CEE 7/16 (Flat) |
| Saw blade Ø | 165 mm |
| Sawing capacity at 90° | 61 mm |
| Sawing capacity at 45° | 43 mm |
| Net weight incl. battery | 3.3 kg |
| Battery capacity | 4.0 Ah |
| Power source | Direct Current |
| Product Series | XP Pro Series |
| Number of batteries | 1 |
| Charge current | 6 A |
| No Load Speed (rpm) | 5400 |
| Battery type | Lithium-Ion |
| Brushless | Yes |
| Warranty | 5 year tool warranty for domestic use, 1 year tool warranty for professional use |
| LED Light | Yes |
| EAN | 8719643005113 |
| Order Number | SW1E3550DA |
| Sound pressure | 91.5 dB |
| Uncertainty Vibration (K) | 1.5 m/s² |
| Sound power | 102.5 dB |
| Uncertainty noise pressure (K) | 3 dB |
| Vibration level (cutting wood) | < 2.5 m/s² |
| Charging Time | 0.83 h |
Packaging contains
- SKIL 3550 brushless cordless circular saw
- 20V Max' (18V) 4,0Ah 'KEEPCOOL™' Li-Ion battery
- 'PWRJUMP™' charger (3123 AA)
- Carrying bag
- Carbide-tipped saw blade (24 teeth, Ø 165 mm, wood)
- Parallel guide
- Hex key
- Vacuum cleaner adapter
- Instruction manual
Available documents for this tool

































