Heat gun

- Powerful 2000W electronically controlled heat gun
- Nozzle eject function for safe nozzle changing and removal
- LCD display for indication of actual and desired temperature and airflow
- Constant heat control for continuous working without overheating
- Can be used in combination with reduction nozzles with a small output diameter for soldering, desoldering and welding jobs
- Steplessly adjustable temperature setting up to 650 degrees for a wide range of jobs
- Memory function stores the most recently used temperature setting, even when the tool is not plugged in
- Variable airflow in 5 settings between 250 and 500 l/min
- Soft grip for optimal working comfort
- This heatgun can also be used in combination with BOSCH- and other commonly available accessories for heat guns
- Ideal for removing paint and stickers, ski waxing and dewaxing, and much more
Product Description
Powerful, electronically controlled SKIL Masters heat gun with four nozzles
The SKIL Masters 8007 is a powerful heat gun supplied in a sturdy SKIL Masters bag with a glass protection nozzle, a flat nozzle, a reflector nozzle and a reduction nozzle. This powerful 2000W heat gun has a variable temperature setting up to 650°C and five airflow settings of between 250 and 500 l/min. This heat gun is electronically controlled, which ensures a stable temperature and prevents the tool from overheating. The nozzle-eject function allows safe instant removal of nozzles, even when they are hot, for fast switching between nozzles for different applications. This SKIL Masters heat gun can also be used in combination with BOSCH- and other widely available accessories on the market. A long four metre rubber power cord ensures extra freedom of movement.
SKIL Masters: pro tools for pro users
Skil Masters offers a wide range of tools especially for professional users. It all started back in 1924, when the founder of Skil invented the circular saw. This legendary Skilsaw was the first of many groundbreaking inventions that focus on easy and effective handling combined with the best performance. The tools offer unbeatable value for money thanks to their robust design, reliable performance and extensive scope of supply. The no-nonsense Skil Masters tools make light work of tough jobs.
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| EAN | 8710364061020 |
| Order Number | F0158007MB |
| Plug Type | Type G 3 Pin UK |
| Voltage & frequency | 220-240V/50-60Hz |
| Input wattage | 2000 W |
| Power source | Alternating Current |
| Airflow | 250-500 l/min |
| Temperature range | 50°C-650°C °C |
| Electronics | Yes |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Cord Length | 4 m |
Packaging contains
- Canvas bag
- 1 glass protection nozzle
- 1 flat nozzle
- 1 reflector nozzle
- 1 reduction nozzle
Available documents for this tool








































