Cordless drill

- Very powerful '20V Max' (18V) cordless drill for all your heavy DIY jobs
- Lithium-Ion technology: no memory effect, no self-discharge and always ready for use
- 19-position VariTorque for precise screwdriving plus full lock-up position for drilling
- Variable speed for gentle start and full control at all times
- 10 mm double-sleeve keyless chuck for quick, easy accessory change
- Electronic brake prevents overtightening of screws and enables quicker, more efficient working
- Spotlight for better sight of your workpiece and more comfortable working in poorly lit areas
- Soft grip and ergonomic handle size for optimum comfort and ergonomics
Product Description
Very powerful cordless drill with soft grip and two batteries
The ‘20V Max’ (18V) SKIL 1008 cordless drill meets all your DIY needs for the toughest screwdriving jobs and for drilling into wood and metal. The 19+1 VariTorque clutch setting ensures precise results with the 19 settings for screwdriving and another setting for drilling jobs. The SKIL 1008 has a 10 mm keyless chuck for easy accessory changing. All in all, this versatile tool truly offers everything you need: reliable Lithium-Ion battery technology for an optimized battery lifetime, variable speed and electronic brake for full control and the LED spotlight ensures good visibility of your work. This cordless drill is supplied in a sturdy case with two batteries, a set of 13 bits for screwdriving and drilling and a magnetic bitholder.
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| Clutch settings | 19 + 1 |
| Capacity screws | 6 mm |
| Chuck capacity (“) | 10 mm |
| Drilling capacity in steel | 10 mm |
| Drilling capacity in wood | 35 mm |
| Two mechanical speeds | Yes |
| Chuck Type | Double-sleeve keyless |
| Max. torque hard joint | 41 Nm |
| No Load Speed (rpm) | 0-700 |
| Voltage/frequency (charger) | 220-240V/50-60Hz |
| Battery type | Li-Ion |
| Battery capacity | 1.5 Ah |
| Number of batteries | 2 |
| Net weight incl. battery | 1.3 kg |
| EAN | 8710364079384 |
| Brushless | No |
| Variable speed switch | Yes |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| LED Light | Yes |
| Sound pressure | 76 dB |
| Uncertainty noise power (K) | 3 dB |
| Uncertainty Vibration (K) | 1.5 m/s² |
| Vibration level | < 2.5 m/s² |
| Sound power | 87 dB |
| Charging Time | 5 h |
Packaging contains
- SKIL 1008 cordless drill
- Durable plastic case
- 2 x '20V Max' (18V) 1,5Ah Li-Ion battery
- Charger
- Double-ended screwdriver bit
- 'TI' drill bits (1, 2, 3, 4, 5, 6 mm)
- 'TI' screwdriver bits (PZ1, PZ2, PH1, PH2, S5, S6)
- Magnetic bitholder
- Instruction manual
Available documents for this tool

































