Angle grinder

- Powerful 800W motor for perfect cutting, grinding and de-rusting results
- Ergonomic design and three side handle positions provide optimal grip
- Safety guard with 'Clic' system can be adjusted in seconds for every working situation
- Easy to handle due to its low weight and compactness
- Three metre cord provides working freedom
- Large switch for optimal convenience
- Hardened helical gears ensure a lower noise level, a higher torque and a longer life time of the tool
- Spindle lock for easy accessory change
- M14 spindle prepared for ‘Clic’ flange
Product Description
Powerful angle grinder with ergonomic, slim rear handle
The SKIL 9008 angle grinder has a powerful 800W motor that ensures plenty of power for a wide range of cutting and grinding jobs. This angle grinder has an ergonomic design with slim rear handle that ensures a firm grip for optimum control during the job. And depending on the task at hand, you can easily adjust the side handle into three comfortable positions. The keyless ‘Clic’ system allows easy guard adjustment. This angle grinder is compatible with grinding discs of 125 mm.
Good performance
The SKIL 9008’s powerful 800W motor is more than enough to handle all the most common cutting and grinding jobs. Underlining its good performance, this tool has hardened helical gears that ensure higher torque, longer lifetime and a lower noise level during the job. The robust metal gear housing increases the angle grinder’s durability.
Quick accessory changing
The spindle-lock system allows you to change or replace accessories easily and conveniently. All you need to do is lock the spindle by pressing the lock button and change accessories by using the accessory key supplied.
Handy features for extra working comfort
This angle grinder has an extra-large on/off trigger for more comfort while working. The ‘Clic’ system allows you to easily adjust the guard without a key, so you can deflect sparks in any desired direction. You can simply adjust the angle grinder’s side handle into three positions to increase your grip when cutting or grinding. This angle grinder has a long three metre power cord for optimum working freedom.
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| No Load Speed (rpm) | 12000 |
| Plug Type | Type G 3 Pin UK |
| Voltage & frequency | 220-240V/50-60Hz |
| Input wattage | 800 W |
| Max. disk Ø | 125 mm |
| Spindle thread | M14 |
| Power source | Alternating Current |
| Slim rear handle | Yes |
| EAN | 8710364073757 |
| Order Number | F0159008AB |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Sound pressure | 90.9 dB |
| Sound power | 101.9 dB |
| Uncertainty noise pressure (K) | 3 dB |
| Uncertainty Vibration (K) | 1.5 m/s² |
| Vibration level (surface grinding) | 11.8 m/s² |
Packaging contains
- SKIL 9008 angle grinder
- Safety guard
- Side handle
- Accessory key
- Set of flanges
- Instruction manual
Available documents for this tool

































