5-piece cordless set




- Lithium-Ion technology: no memory effect, no self-discharge and always ready for use
- SKIL 3060 brushless cordless drill
- SKIL 3210 cordless impact driver
- SKIL 3620 cordless multi tool
- SKIL 3420 cordless jigsaw
- SKIL 3155 cordless LED spotlight

KEEPCOOL™
Our patented ‘KEEPCOOL™’ technology prevents batteries from overheating and improves battery performance.
Discover KEEPCOOL™ACTIVCELL™
Our intelligent ACTIVCELL™ technology continuously monitors the voltage, temperature and current of the battery. Transmitting this information to the tool in real-time, it helps extract the right amount of energy from the battery for the job.
Discover ACTIVCELL™


PWRCORE 20™ - One battery. 100+ products.
PWRCORE 20™ is SKIL’s innovative battery platform, compatible with over 100 products. From garden tools to power tools. Thanks to smart technologies such as KEEPCOOL™ and ACTIVCELL™, the battery always delivers the right amount of power for every job.
With a lifespan up to twice as long as a standard battery, you are not just investing in tools, but in a platform that grows with you.
Product Description
Versatile 5-piece cordless combi set
The '20V Max' (18V) SKIL 3303 combi set consists of five powerful tools that get the job done. The SKIL 3060 brushless cordless drill meets all your needs for the toughest screwdriving jobs and for drilling into wood and metal. The SKIL 3210 cordless impact driver offers high torque for effortless driving and removing of screws and bolts. The SKIL 3620 cordless multi tool is suitable for a wide range of jobs, such as sanding, sawing and cutting. The SKIL 3420 cordless jigsaw is extremely suitable for accurate sawing of curved and straight cuts. The SKIL 3155 cordless LED spotlight ensures light where you need it during your DIY jobs. The Lithium-Ion technology ensures no memory effect, no self-discharge and ensures that the tools are always ready for use. The SKIL 3303 EA combi set consists of a carrying bag, five tools and accessories, two ‘20V Max’ (18V) 2,0Ah ‘Keep Cool™’ batteries and a 1-hour charger.
‘PWRCORE 20™’ industry-leading battery technology to power all SKIL '20V Max' tools
The ‘PWRCORE 20™’ system consists of industry-leading advanced battery and charger technology, plus innovative features you won’t find anywhere else, such as our patented ‘KEEPCOOL™’ battery cooling technology which increases the runtime by up to 25% and doubles the battery lifetime. Whereas the patented ‘ACTIVCELL™’ technology safeguards a maximum performance and optimal battery protection. The ‘PWRCORE 20™’ batteries and chargers are 100% compatible and interchangeable with all SKIL ‘PWRCORE 20™’ power tools and garden tools for ultimate flexibility.
Specifications
| Performance Level | HIGH PERFORMANCE |
|---|---|
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Brushless | No |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Battery capacity | 2.0 Ah |
| Voltage/frequency (charger) | 220-240V/50-60Hz |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Information | For details see individual products |
| Voltage Max | 20 V Max |
| Charge current | 2.4 A |
| Power source | Direct Current |
| Charging Time | 1 h |
Packaging contains
- SKIL 3060 brushless cordless drill + accessories
- SKIL 3210 cordless impact driver + accessories
- SKIL 3620 cordless multi tool + accessories
- SKIL 3420 cordless jigsaw + accessories
- SKIL 3155 cordless LED spotlight
- Battery ('20V Max' 2,0Ah Li-Ion) with 'KEEPCOOL™' technology (2x)
- Charger 3122 AA
- Carrying bag
- Instruction manual (6x)
Available documents for this tool





































