Circular saw

- Powerful 2000W motor for precise and rapid cutting
- Impressive 85 mm sawing depth at 90° and 56 mm at 45°
- Unique multi-grip design for optimal handling in 90° and 45° angles
- Dust-sealed ball bearings for long lifetime and helical gears for strength and low noise
Product Description
Impressive circular saw for precise and rapid cutting
The SKIL 1053 is an extremely powerful circular saw with a comfortable multi-grip design for optimum handling. The circular saw has an impressive cutting depth of 85 mm at 90º and 56 mm at 45º. It’s the ideal tool for fast, high-precision cutting with its extremely powerful 2000W motor. The uniquely-shaped multi-grip enables easy bevel cutting. For a cleaner working environment, the integrated vacuum cleaner connection fits most standard-size vacuum cleaners. The spindle lock enables fast blade changing. This circular saw has a soft grip handle that ensures optimum control and working comfort. The SKIL 1053 is supplied with a high-quality 24-tooth carbide-tipped blade and a parallel guide for straight sawing assistance.
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| No Load Speed (rpm) | 5000 |
| Plug Type | Type G 3 Pin UK |
| Voltage & frequency | 220-240V/50-60Hz |
| Input wattage | 2000 W |
| Sawing capacity at 45° | 56 mm |
| Sawing capacity at 90° | 85 mm |
| Saw blade Ø | 235 mm |
| Power source | Alternating Current |
| EAN | 8710364077090 |
| Order Number | F0151053AB |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Sound pressure | 96.5 dB |
| Sound power | 107.5 dB |
| Uncertainty noise pressure (K) | 3 dB |
| Uncertainty Vibration (K) | 1.5 m/s² |
| Vibration level (cutting metal) | 2.8 m/s² |
| Vibration level (cutting wood) | 3.3 m/s² |
Packaging contains
- SKIL 1053 circular saw
- Carbide-tipped saw blade (24 teeth, Ø 235 mm)
- Parallel guide
- Blade wrench
- Instruction manual
Available documents for this tool

































