'Brushless' cordless chainsaw




- Digital brushless motor: '50% more power¹, 45% faster¹ and 10x longer lifetime
- 35 cm high quality Oregon chain and bar for cutting large wood logs and limbs
- Automatic chain lubrication for consistent performance and less maintenance
- Easy change and adjustment of the chain: no other tools required
- Fast Stop System and Kick-Back Brake for secure and safe operation
- Ergonomic design, with comfort grip for easy horizontal sawing
- Experience high efficiency and power with a 12 m/s chain speed; engineered to take on the toughest jobs with ease
- This saw achieves a remarkable number of 145 cuts on a 4.0 Ah Lithium-Ion battery and 10 x 10 cm squared lumber
- 'Easy Storage' design for space-saving and orderly storage of tool

KEEPCOOL™
Our patented ‘KEEPCOOL™’ technology prevents batteries from overheating and improves battery performance.
Discover KEEPCOOL™ACTIVCELL™
Our intelligent ACTIVCELL™ technology continuously monitors the voltage, temperature and current of the battery. Transmitting this information to the tool in real-time, it helps extract the right amount of energy from the battery for the job.
Discover ACTIVCELL™

Digital Brushless Motors
The latest cutting-edge technology is embedded in the very DNA of each and every SKIL tool. Our compact, digital brushless motors deliver extra power, extra efficiency and a longer lifetime than comparable brushed motors.
Discover Digital Brushless MotorsEasy Storage
Clutter impedes performance, so each of our garden tools is designed with a space-saving Easy Storage solution.
Discover Easy Storage


PWRCORE 20™ - One battery. 100+ products.
PWRCORE 20™ is SKIL’s innovative battery platform, compatible with over 100 products. From garden tools to power tools. Thanks to smart technologies such as KEEPCOOL™ and ACTIVCELL™, the battery always delivers the right amount of power for every job.
With a lifespan up to twice as long as a standard battery, you are not just investing in tools, but in a platform that grows with you.
Product Description
Brushless cordless 35 cm chain saw
The 20V Max 0541 35 cm chain saw is part of the SKIL XP range, an extensive outdoor power equipment program developed for gardeners who make smart choices. Like all other SKIL 20V cordless tools, it is powered by the industry-leading PWRCORE 20TM battery technology. The SKIL 0541 brushless cordless chainsaw is the ideal solution for fast, effective sawing of tree trunks, branches and wooden beams. It has a performance of 40V Max, using two 20V Max batteries. The brushless motor is faster, stronger and lasts 10 times longer than a comparable brushed motor. Combined with a long 35 cm blade and high chain speed, you get the job done easily. Chain tension can be adjusted in just a few moments, with no need for any tools and oiling of the chain is done automatically. These time-saving features enable you to focus more on your sawing tasks. The chain stops virtually instantly when the trigger switch is released or if the kick-back brake is actuated while sawing. Thanks to SKIL’s exclusive Easy Storage designs, these tools take up minimal storage space after use.
PWRCORE 20™ industry-leading battery technology to power all SKIL '20V Max' tools
The PWRCORE 20™ system consists of industry-leading advanced battery and charger technology, plus innovative features you won’t find anywhere else, such as our patented KEEPCOOL™ battery cooling technology which increases the runtime by up to 25% and doubles the battery lifetime. Whereas the patented ACTIVCELL™ technology safeguards a maximum performance and optimal battery protection. The PWRCORE 20™ batteries and chargers are 100% compatible and interchangeable with all SKIL PWRCORE 20™ power tools and garden tools for ultimate flexibility.
SKIL XP
Built on a legacy of excellence since 1924, SKIL XP is developed for gardeners who make smart choices. Representing the very best SKIL has to offer, SKIL XP combines exceptional performance, durability, pro-grade features, and compact ergonomics. Perfectly equipped to take on serious gardening projects.
Specifications
| Performance Level | EXCEPTIONAL PERFORMANCE |
|---|---|
| Battery capacity | 4.0 Ah |
| Voltage (V) | 20 V |
| Voltage Max | 2x20 V Max |
| Number of batteries | 2 |
| Net weight excl. battery | 3.8 kg |
| Blade Length (cm) | 35 cm |
| Power source | Direct Current |
| Product Series | XP |
| Chain speed | 12 m/s |
| Drive link thickness | 1.1 mm |
| Oil reservoir | 150 ml |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Brushless | Yes |
| Warranty | 5 year tool warranty for domestic use, 1 year tool warranty for professional use |
| Battery Level Indicator | Yes |
| EAN | 4894863203762 |
| Sound pressure | 100.6 dB |
| Sound power | 80.6 dB |
Packaging contains
- SKIL 0541 chainsaw
- 2x '20V Max' (18V) 4,0Ah 'KEEPCOOL™' Li-Ion battery
- 2x Charger (3122 AA)
- Bar + chain
- Chain cover
- 'Easy Storage' hook
Available documents for this tool

































