'Brushless' cordless pruning saw




- Brushless motor: More power, more efficiency and longer runtime
- Automatic chain lubrication
- Tool-free change of the chain for easy replacement
- 15 cm bar and chain for efficient pruning and limbing
- Automatic chain tensioning when the blade cover is released
- Chain safety guard for extra safe operations
- Cuts branches and limbs up to 150 mm
- 200x cutting capacity based on a 5.0 Ah battery and 50 mm branch
- Ergonomic grip for convenient operations
- 'Easy Storage' design for space-saving and orderly storage of tool
- Compact and light weight

KEEPCOOL™
Our patented ‘KEEPCOOL™’ technology prevents batteries from overheating and improves battery performance.
Discover KEEPCOOL™ACTIVCELL™
Our intelligent ACTIVCELL™ technology continuously monitors the voltage, temperature and current of the battery. Transmitting this information to the tool in real-time, it helps extract the right amount of energy from the battery for the job.
Discover ACTIVCELL™

Compact Brushless Range
Accessing those hard-to-reach tight spaces, working overhead or for an extended duration is no longer a problem, thanks to the SKIL compact brushless range. These tools are extremely compact and offer a combination of high performance, durability and an unmatched level of convenience.
Discover Compact Brushless RangeEasy Storage
Clutter impedes performance, so each of our garden tools is designed with a space-saving Easy Storage solution.
Discover Easy Storage


PWRCORE 20™ - One battery. 100+ products.
PWRCORE 20™ is SKIL’s innovative battery platform, compatible with over 100 products. From garden tools to power tools. Thanks to smart technologies such as KEEPCOOL™ and ACTIVCELL™, the battery always delivers the right amount of power for every job.
With a lifespan up to twice as long as a standard battery, you are not just investing in tools, but in a platform that grows with you.
Product Description
Brushless cordless pruning saw with automatic lubrication
The ‘20V Max’ SKIL 0512 is a brushless cordless pruning saw with a 15 cm bar and chain for efficient pruning and limbing. Like all other SKIL ‘20V Max’ cordless tools, this model is powered by the industry-leading, advanced ‘PWRCORE 20™’ battery and charger technology. Our brushless motor is faster, stronger and lasts 10 times longer than a conventional brushed motor.With automatic chain lubrication, tool-free chain replacement and automatic chain tensioning, this pruning saw ensures optimal performance and user-friendly operation. The chain safety guard prioritises your safety. This saw effortlessly tackles branches and limbs of up to 150 mm and achieves a remarkable number of 200 cuts on a 5.0 Ah Lithium-Ion battery and 50 mm branch. Thanks to SKIL’s exclusive ‘Easy Storage’ designs, this tool takes up minimal storage space after use. SKIL 0512 CA is supplied with a blade cover and an ‘Easy Storage’ hook. The battery and charger aren’t included.
Specifications
| Performance Level | HIGH PERFORMANCE |
|---|---|
| Battery capacity | 2.0 A·h |
| Voltage (V) | 20 V |
| Net weight excl. battery | 1.2 kg |
| Blade Length (cm) | 15 cm |
| Chain speed | 8 m/s |
| Voltage Max | 20 V Max |
| Power source | Direct Current |
| Oil reservoir | 50 ml |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Brushless | Yes |
| Warranty | 5 year tool warranty for domestic use, 1 year tool warranty for professional use |
| EAN | 4894863201560 |
Packaging contains
- SKIL 0512 pruning saw
- Blade cover
- 'Easy Storage' hook
- Instruction manual
Available documents for this tool

































