Laser level device

- High functionality due to self-levelling mode and slope mode
- Single tool for all levelling jobs due to 1 horizontal and 2 vertical lines
- 2nd vertical line for easy definition of 90° angles
- Automatic self-levelling for fast and precise working without manual alignment
- 1/4" tripod thread for easy fixation
Product Description
Laser level device with one horizontal and two vertical lines
The SKIL 0516 laser level device has three operating modes that project horizontal, vertical and cross laser lines. It even projects a second vertical line for easy definition of 90° angles. This versatile tool has a self-levelling mode that automatically levels the projections on your workpiece. When you’re working on a DIY job that doesn’t require a levelled projection, you can easily move the switch to lock the laser. This allows you to project diagonal lines, for example when installing handrails. With a working range of 10 metres the SKIL 0516 ensures the ideal assistance during DIY jobs, such as tiling floors, decorating walls or hanging shelves. This laser level device is supplied with four AA batteries, so you can get started right away!
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| EAN | 8710364063994 |
| Order Number | F0150516AA |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Self-levelling range | +/- 4° ° |
| Power source | Mains, corded |
| Working range | 10 m |
| Levelling time | 6 sec s |
| Automatic levelling | Yes |
| Power supply | 4x AA (LR6) / 1,5V |
| Operating temperature | -1°C - +40°C °C |
| Maximum power output | < 1 mW |
| Levelling accuracy | 5 mm/m mm/m |
| Laser type | 635 nm |
| Laser class | 2 |
Packaging contains
- SKIL 0516 laser level device
- 4x AA (LR6) batteries
- Instruction manual
Available documents for this tool
































