Longneck drywall sander

- Soft start, variable speed, constant speed and overload protection to help you get the job done right and with ease
- 360° LED light highlights exaclty where to sand
- Detachable brush segment for sanding close to the edge
- Foldable design for easy storage and transport
- Optimal rotational freedom for sanding walls and ceilings
- Hose protection stand prevents the hose from kinking
- With the correct sanding paper, ideally suited for sanding plaster boards, solid styropor insulation slabs, preparation for painting, polishing
- Adjustable shoulder strap for improved comfort and handling
- Connect the mains cable to the hose to minimise the risk of entanglement
- 4m hose


EXCEPTIONAL PERFORMANCE FOR SERIOUS PROJECTS
SKIL XP Pro Series represents the very best SKIL has to offer, developed for professionals who make smart choices.
Perfectly equipped to take on serious projects in any domestic environment.
Product Description
Powerful longneck drywall sander to get the job done
The 7521 longneck drywall sander is part of the SKIL XP Pro Series. These tools deliver exceptional performance for serious projects, developed for professionals who make smart choices. The powerful 750 W drywall sander is designed for Ø 225 mm sheets, which allows you to complete tasks quickly and with minimal effort. With its extension pole and 4-meter-long hose and power cable, you can easily sand large surfaces. The sander is equipped with a range of electronic features, including soft start for smooth acceleration without kickback, constant speed for consistent results, and overload protection to extend the tool's lifespan. Additionally, the variable speed setting lets you adjust the sander to suit different surface materials, ensuring optimal performance.
Efficient and comfortable sanding
The SKIL drywall sander offers several practical features designed to make sanding more efficient and comfortable. Its 360° LED light provides bright, even illumination, ensuring precise visibility of the areas that need sanding. A detachable section of the brush casing allows for sanding right up to the edges. For added comfort, an adjustable shoulder strap helps shift most of the weight from your wrist and arm to your shoulder, reducing fatigue during extended use. Additionally, the power cord can be secured to the hose to minimize the risk of tangling or tripping.
Easy to transport and storage
The SKIL drywall sander is easy to transport. Simply remove the extension pole and fold the tool into a more compact size, allowing it to fit perfectly in the included carrying bag.. When you need to set the sander aside during work, it can stand on its built-in brackets, which also help prevent the hose from kinking.
SKIL XP Pro Series
Built on a legacy of excellence since 1924, the SKIL XP Pro Series is developed for professionals who make smart choices. Representing the very best SKIL has to offer, the SKIL XP Pro Series combines exceptional performance, durability, pro-grade features, and compact ergonomics. Perfectly equipped to take on serious projects in any domestic environment.
Specifications
| Performance Level | ADVANCED PERFORMANCE |
|---|---|
| No Load Speed (rpm) | 600-1700 |
| Voltage & frequency | 220-240V/50-60Hz |
| Input wattage | 750 W |
| Sanding sheet size Velcro | 225 mm |
| Sanding disc Ø | 215 mm |
| Product Series | XP Pro Series |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| EAN | 4894863202659 |
| Sound pressure | 89 dB |
| Uncertainty noise power (K) | 3 dB |
| Uncertainty Vibration (K) | 1.5 m/s² |
| Vibration level | 3.7 m/s² |
| Sound power | 97 dB |
Packaging contains
- SKIL 7521 Longneck drywall sander
- Carrying belt
- Vacuum cleaner adapter
- Mesh sanding sheets (2PCS GRIT 120, 1PC GRIT 80)
- 4PCS hook & loop straps
- Allen key
Available documents for this tool


































