3141 AA
45W USB-C PD charger
<ul id="BVSEOSDK_meta" style="display:none !important;">
<li data-bvseo="sdk">bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1</li>
<li data-bvseo="sp_mt">CLOUD, getAggregateRating, 115.01ms</li>
<li data-bvseo="ct_st">REVIEWS, PRODUCT</li>
<li data-bvseo="ms">bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;</li>
</ul>

calcActive())" :class="{'pt-5 h-[132px]': fullscreen && images.length > 1 }">

- 45W Power Delivery charger: Charges both PWRASSIST™ USB-C compatible SKIL batteries and mobile devices
- Charges the SKIL PWRASSIST™ 2.0Ah USB-C battery in 55 minutes
- USB-C PD 3.0 port
Product Description
Fast and efficient charging for SKIL PWRASSIST™ batteries and other mobile devices
The 45W SKIL 3141 Power Delivery charger features a USB-C PD 3.0 port that charges the SKIL PWRASSIST™ 2.0Ah USB-C battery in just 55 minutes. It not only charges SKIL USB-C batteries quickly, but also conveniently powers mobile devices such as phones and laptops, minimising downtime and maximising productivity. Equipped with plugs for EU, UK and US sockets, this charger offers excellent flexibility whether you are at home or travelling.
Specifications
| Performance Level | HIGH PERFORMANCE |
|---|---|
| Two mechanical speeds | No |
| Output Voltage (V) | 5/9/12/15/20 V |
| Net weight battery | 0.092 kg |
| Input voltage | 100-240 V |
| Max. USB port output current (in total) | 3 A |
| Number of USB ports | 1 |
| Max. charge current | 3 A |
| EAN | 4894863202680 |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Brushless | No |
| Variable Speed Switch | No |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Charging Time | 60mins for 2Ah; 120mins for 4Ah h |
Packaging contains
- SKIL 3141 45W USB-C Power Delivery (PD) charger
- 1 meter USB-C to USB-C 3A cable
- Instruction manual
<ul id="BVSEOSDK_meta" style="display:none !important;">
<li data-bvseo="sdk">bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1</li>
<li data-bvseo="sp_mt">CLOUD, getReviews, 12.5ms</li>
<li data-bvseo="ct_st">REVIEWS, PRODUCT</li>
<li data-bvseo="ms">bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;</li>
</ul>
Available documents for this tool

































