3128 AA
Dual charger 2 x '20V Max' (18V)
<ul id="BVSEOSDK_meta" style="display:none !important;">
<li data-bvseo="sdk">bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1</li>
<li data-bvseo="sp_mt">CLOUD, getAggregateRating, 123.34ms</li>
<li data-bvseo="ct_st">REVIEWS, PRODUCT</li>
<li data-bvseo="ms">bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned;</li>
</ul>

calcActive())" :class="{'pt-5 h-[132px]': fullscreen && images.length > 1 }">

Unavailable in this country

KEEPCOOL™
Our patented ‘KEEPCOOL™’ technology prevents batteries from overheating and improves battery performance.
Discover KEEPCOOL™

PWRCORE 20™ - One battery. 100+ products.
PWRCORE 20™ is SKIL’s innovative battery platform, compatible with over 100 products. From garden tools to power tools. Thanks to smart technologies such as KEEPCOOL™ and ACTIVCELL™, the battery always delivers the right amount of power for every job.
With a lifespan up to twice as long as a standard battery, you are not just investing in tools, but in a platform that grows with you.
Product Description
Don’t waste your time and get to work
This '20V Max' (18V) battery dual charger charges 2,5Ah 'Keep Cool™' batteries within 75 minutes and 4,0Ah 'Keep Cool™' batteries within two hours. And the best part: your batteries are charged simultaneously, thanks to the parallel charging function!
Specifications
| Performance Level | ADVANCED PERFORMANCE |
|---|---|
| Plug Type | Type G 3 Pin UK |
| Two mechanical speeds | No |
| Output Voltage (V) | 2 x 20 V |
| Input voltage | 220-240/50-60Hz V |
| For models | All 'PWRCORE 20™' batteries |
| Packed per | 1 |
| Charge current | 2.4 A |
| EAN | 8719643004697 |
| Order Number | CR1U3128AA |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Brushless | No |
| Variable Speed Switch | No |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
Packaging contains
- Dual charger 2 x '20V Max' (18V)
- Instruction manual
<ul id="BVSEOSDK_meta" style="display:none !important;">
<li data-bvseo="sdk">bvseo_sdk, p_sdk, 3.2.1</li>
<li data-bvseo="sp_mt">CLOUD, getReviews, 11.22ms</li>
<li data-bvseo="ct_st">REVIEWS, PRODUCT</li>
<li data-bvseo="ms">bvseo-msg: HTTP status code of 404 was returned; HTTP status code of 404 was returned;</li>
</ul>

































