Batteries ('20V Max' 2.0Ah 'KEEPCOOL™' Li-Ion) and charger




- Patented battery-level indicator conveniently displays the charge level of the battery

KEEPCOOL™
Our patented ‘KEEPCOOL™’ technology prevents batteries from overheating and improves battery performance.
Discover KEEPCOOL™ACTIVCELL™
Our intelligent ACTIVCELL™ technology continuously monitors the voltage, temperature and current of the battery. Transmitting this information to the tool in real-time, it helps extract the right amount of energy from the battery for the job.
Discover ACTIVCELL™


PWRCORE 20™ - One battery. 100+ products.
PWRCORE 20™ is SKIL’s innovative battery platform, compatible with over 100 products. From garden tools to power tools. Thanks to smart technologies such as KEEPCOOL™ and ACTIVCELL™, the battery always delivers the right amount of power for every job.
With a lifespan up to twice as long as a standard battery, you are not just investing in tools, but in a platform that grows with you.
Product Description
These powerful '20V Max' (18V) 2.0Ah batteries with LED battery level indicator offer superior Lithium-Ion technology, which means no memory effect, no self-discharge and always ready for use. The 'Keep Cool™' battery technology ensures 25% longer run time and 2x the lifetime. The ‘ActivCell™’ technology works to optimise power usage, preventing overheating and maximizing battery performance. The '20V Max' (18V) battery charger fully charges one battery within one hour.
Specifications
| Performance Level | EXCEPTIONAL PERFORMANCE |
|---|---|
| Power source | Mains, corded |
| Two mechanical speeds | No |
| Output Voltage (V) | 20 V |
| Input voltage | 220-240/50-60Hz V |
| For models | All 'PWRCORE 20™' tools and batteries |
| Battery cells | Li-Ion |
| Voltage Max | 20 V Max |
| Battery capacity | 2.0 Ah |
| Charge current | 2.4 A |
| EAN | 8719643003690 |
| Power Platform | PWRCORE20 |
| Brushless | No |
| Variable Speed Switch | No |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Charging Time | 1 h |
Packaging contains
- Battery ('20V Max' 2,0Ah Li-Ion) with 'KEEPCOOL™' technology (2x)
- Charger 3122 AA
- Instruction manual
Available documents for this tool
































