Multi tool (Multi-Tasker)

- Sanding, sawing and cutting with just one tool
- Multi-functional tool that can perform a wide variety of applications
- The powerful 200 Watt motor provides sufficient power to do the job
- Steplessly adjustable variable speed control
- Universal accessory system for fast and easy exchange of accessories
- Can also be used in combination with 'Starlock' basic and 'OIS' accessories
- Dust extraction attachment for cleaner working
- Ergonomic design and soft grip for optimal comfort and control
- 3 metre cable for optimal working freedom
Product Description
Sanding, sawing, cutting and more with one tool
The SKIL 1470 ‘Multi-Tasker’ has a 200W motor and is an extremely versatile tool. By exchanging the supplied accessories you can use this versatile tool for a wide range of DIY jobs like sanding, sawing, cutting and scraping. The multi tool is compatible with widely available ‘Starlock’ basic accessories and ‘OIS’ accessories, so you can always find the right accessory for your job. Its adjustable variable speed enables you to match the working speed to the task at hand. This tool is supplied with two saw blades, two sanding sheets and a dust adapter for connecting your vacuum cleaner when sanding.
Great versatility
The SKIL 1470 ‘Multi-Tasker’ offers great versatility; you can use this tool for numerous jobs in and around the home. Whether you’re shortening laminate flooring, making a cut-out to install a power socket or you’re sanding a window frame before painting: you can finish every job quickly and easily with the numerous accessories available on the market. Thanks to its oscillating – vibrating – movement, this tool is also handy for accurate sawing and cutting jobs in confined spaces. It can even cut materials flush against a wall.
Handy features for extra working comfort
To work cleaner when you’re sanding, you can connect this tool to the supplied dust adapter that fits most standard-size vacuum cleaners. Its long three metre power cord provides plenty of working freedom. This tool is ideal for continuous use and for detailed cutting and sawing work in confined spaces, thanks to its ergonomic, slim design with soft grip. The ‘Multi-Tasker’ is supplied with a segment blade for sawing in wood and plastics, a cutting blade ideal for making plunge cuts in wood, a sanding base, two different sanding sheets and the dust adapter.
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| EAN | 8710364070787 |
| Order Number | F0151470AB |
| Plug Type | Type G 3 Pin UK |
| Voltage & frequency | 230-240V/50-60Hz |
| Input wattage | 200 W |
| No-load speed (movements) | 12000-19000 |
| Oscillating angle left/right | 1.4 ° |
| Power source | Mains, corded |
| Sound pressure | 92 dB |
| Uncertainty noise power (K) | 3 dB |
| Uncertainty Vibration (K) | 1.5 m/s² |
| Sound power | 103 dB |
| Vibration level (cutting with plunge-cut sawblade) | 13.9 m/s² |
| Vibration level (cutting with segment saw blade) | 7.2 m/s² |
| Vibration level (sanding) | 8.8 m/s² |
Packaging contains
- Sanding attachment
- 2 sanding sheets (grit 80 and 120)
- Segment saw blade
- Plunge-cutting saw blade wood (20 mm)
- Dust adapter
- Hexagon key
Available documents for this tool
































