Rotary tool

- Ideal tool for 101 jobs in and around the home
- Variable speed for optimal precision and control
- Spindle lock for quick and easy accessory change
- Compact tool with soft grip for maximum comfort
- Unique adjustable support grip for optimum control
Product Description
Superior versatility – ideal for lots of different jobs in and around the home
The SKIL 1415 rotary tool is ideal for smaller DIY jobs like cutting, grinding, sanding, polishing and engraving. The variable-speed function gives you full control during fine detail work. The SKIL 1415 comes with 2,4 mm and 3,2 mm collets and is compatible with a wide variety of accessories, so you can always find the right accessory for your job. This rotary tool is supplied with 25 accessories.
Compatible with widely available accessories
The SKIL 1415 is compatible with the most widely available accessories on the market, thanks to its 2,4 mm and 3,2 mm collets. Where conventional tools are often too bulky for fine jobs like engraving, shaping or repairing small workpieces, you can count on this rotary tool to handle these jobs with precision and control.
Variable speed for optimum control
The variable-speed function of this rotary tool allows you to match the speed to the task at hand so you can use this tool on a wide variety of shapes, sizes and materials. You can easily set your preferred speed by spinning the top-mounted pre-selection wheel.
Quick accessory changing
The spindle-lock system allows you to change or replace accessories easily and conveniently. All you need to do is lock the spindle by pressing the lock button and change accessories by using the accessory key supplied.
Handy features for extra working comfort
The ergonomic design and adjustable side handle of the rotary tool provide optimum accuracy and working convenience during the job. The SKIL 1415 has a sealed on/off button that protects the tool against dust and debris. This rotary tool is supplied with 25 accessories for cutting, grinding, sanding, polishing and drilling.
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| EAN | 8710364043590 |
| Order Number | F0151415AH |
| Plug Type | Type G 3 Pin UK |
| No Load Speed (rpm) | 15.000 - 35.000 |
| Voltage & frequency | 230-240V/50-60Hz |
| Input wattage | 125 W |
| Power source | Mains, corded |
| Sound pressure | 71 dB |
| Uncertainty noise power (K) | 3 dB |
| Uncertainty Vibration (K) | 1.5 m/s² |
| Vibration level | 2.9 m/s² |
Packaging contains
- Collet wrench
- 2,4 and 3,2 mm collets
- Adjustable support grip
- 25 accessories
Available documents for this tool

































