Circular saw

- Powerful 1400W motor for precise and rapid cutting to a depth of 63 mm at 90°
- Extremely lightweight design with strong polycarbonate lower guard
- Ergonomic handles and soft grip for optimal comfort and control
- Dust-sealed ball bearings for long lifetime and helical gears for strength and low noise
Product Description
Versatile circular saw for precise and rapid cutting
The SKIL 1054 is a powerful 1400W circular saw with an extremely lightweight design and a sturdy lower guard. Its 63 mm sawing capacity ensures a wide range of sawing possibilities. To give you an idea, most commonly used depths (of planks, beams, etc.) can be easily handled with this capacity. The spindle lock enables fast blade changing. This circular saw has an ergonomic soft grip handle that ensures optimum control and working comfort. To provide durability this circular saw is equipped with sealed ball bearings. Sealed ball bearings protect the saw from dust to extend the saw’s lifetime. For cleaner working you can connect any standard-size vacuum cleaner to the integrated dust port. The SKIL 1054 is supplied with two high-quality 18-tooth carbide-tipped saw blades and a parallel guide for straight sawing assistance.
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| No Load Speed (rpm) | 5500 |
| Plug Type | Type G 3 Pin UK |
| Voltage & frequency | 220-240V/50-60Hz |
| Input wattage | 1400 W |
| Sawing capacity at 45° | 48 mm |
| Sawing capacity at 90° | 63 mm |
| Max. Ø saw blade | 190 mm |
| Min. Ø saw blade | 184 mm |
| Power source | Mains, corded |
| EAN | 8710364077533 |
| Order Number | F0151054AB |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Sound pressure | 95.0 dB |
| Sound power | 106.0 dB |
| Uncertainty noise pressure (K) | 3 dB |
| Uncertainty Vibration (K) | 1.5 m/s² |
| Vibration level (cutting metal) | 4.0 m/s² |
| Vibration level (cutting wood) | 6.0 m/s² |
Packaging contains
- SKIL 1054 circular saw
- Carbide-tipped saw blade (18 teeth, Ø 184 mm) (2x)
- Parallel guide
- Hex key
- Instruction manual
Available documents for this tool



































