SDS drill

- Powerful pneumatic SDS drill mechanism for effortless drilling in concrete
- 4-function SDS drill: 1. Hammer drilling; 2. SDS drill stop for regular drilling and screwdriving; 3. Rotation stop for light chiseling work; 4. Chiseling with free rotation for maximum freedom of movement
- SDS+ system for fast, easy bit changing
- Ergonomically shaped handgrip for user comfort and protection
- Soft grip for comfortable handling and optimal control
- Variable-speed switch with:- lock-on button for continuous work- speed selection wheel to set the right speed for every job
- Safety clutch for protection in case the bit gets jammed
- Steplessly adjustable side handle with soft grip for secure, two-handed control
- Easy-to-adjust depth gauge to set the drilling depth for blind holes
Product Description
Pneumatic four-function SDS drill with variable speed
The four-function SKIL 1034 SDS drill has an efficient 600W motor and variable speed pre-selection with lock-on button for optimum control of your concrete drilling jobs up to 20 mm. It has a hammer function for drilling in concrete, a hammer stop function for regular drilling and screwdriving, and a rotation stop function for light chiselling jobs. Last but not least, this drill allows chiselling with free rotation. The ‘SDS+’ system enables fast and easy accessory changing. The anti-slip soft grip and the adjustable side handle enable comfortable two-handed control. With the handy depth gauge you can set the drilling depth for blind holes. The SKIL 1034 drill is supplied in a sturdy case with a set of three 6, 8 and 10 mm ‘SDS+’ concrete drill bits and a 13 mm keyed chuck with ‘SDS+’ adapter.
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| Max. impact rate | 0-5800 IPM |
| Plug Type | Type G 3 Pin UK |
| No Load Speed (rpm) | 0 - 1100 |
| Input wattage | 600 W |
| Chuck Type | SDS+ |
| Drilling capacity in steel | 13 mm |
| Power source | Mains, corded |
| Drilling capacity in wood | 30 mm |
| Drilling capacity in concrete | 20 mm |
| Impact force | 1.3 J |
| EAN | 8710364070862 |
| Order Number | F0151034AF |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| Sound pressure | 90 dB |
| Uncertainty noise power (K) | 3 dB |
| Uncertainty Vibration (K) | 1.5 m/s² |
| Sound power | 101 dB |
| Vibration level (chiseling) | 10.6 m/s² |
| Vibration level (hammer drilling in concrete) | 9.0 m/s² |
Packaging contains
- Side handle with soft grip
- Depth gauge
- Set of 3 SDS+ drill bits (6,8,10 mm)
- Sturdy plastic carrying case
- SDS+ keyed chuck (13 mm)
Available documents for this tool

































