Digital Angle Finder

- Large detailed LCD display for easy read-out of the measured angle
- Robust, lightweight aluminium construction
- Integrated ruler on top of the tool (0-32 cm)
- Easy to operate: self-explaining
- Horizontal and vertical level
- 'Hold' function can lock the last measured value
- 'Automatic shut-off’ function if not used for 5 minutes
- Battery low indicator
Product Description
Digital angle finder
The SKIL 0580 digitally measures and defines angles from 0° to 220°. It’s very easy to use with its horizontal and vertical bubble levels. Just position the base leg and the fold-out leg against the edges to be measured and the measured angle will be displayed clearly on the large LCD display. This tool also has a convenient ‘Hold’-function, so you can lock the last measured value even when you move the legs of the tool. This is very helpful when you’re defining angles in hard-to reach or dark places. To preserve battery life, the digital angle finder is automatically switched off after 5 minutes of inactivity. The SKIL 0580 has an integrated 32 cm ruler on top of the tool. Extra durability is ensured, thanks to its robust and lightweight aluminium design. This tool is supplied in a handy storage bag with one 9V battery, so you can get started right away!
Specifications
| Performance Level | RELIABLE PERFORMANCE |
|---|---|
| Operating temperature | -10°C - 50°C °C |
| Power supply | 1x (6LR61) / 9V |
| Storage temperature | -20°C - 70°C °C |
| Angle measurement accuracy | ± 0,5° °C |
| Automatic switch off function | 5 min |
| Estimated battery life | 20 h |
| Lowest indication unit (degrees) | 0,1° °C |
| Measuring range (degrees) | 0 - 220 °C |
| Power source | Mains, corded |
| Warranty | 3 year warranty for domestic use. |
| EAN | 8710364039746 |
| Order Number | F0150580AA |
Packaging contains
- SKIL 0580 digital angle finder
- 1x 9V (6LR61) battery
- Handy storage bag
- Instruction manual
Available documents for this tool
































